Covid-19 aşıları doğru dünyada dokuz yeni milyarder oldu

0
39
Covid-19 aşıları doğru dünyada dokuz yeni milyarder oldu
Covid-19 aşıları doğru dünyada dokuz yeni milyarder oldu

Covid-19 için bir “millet aşısı” üretmek amacıyla kampanya yürütmek üzere biraraya gelmiş örgüt ve aktivistlerden oluşan milletlerarası bir koalisyon olan “The People’s Vaccine Alliance” (Halkın Aşısı İttifakı) bugün yaptığı açıklamada, Covid-19 aşılarından elde edilen kârın dünyada minimum dokuz kişinin daha milyarder olmasına yol açtığını söyleyerek ilaç şirketlerinin aşı teknolojisi üzerindeki “tekel kontrolüne” son verilmesi çağrısında bulundu.

Halkın Aşısı İttifakı “Dokuz yeni milyarderin toplam 19,3 milyar dolarlık (15,8 milyar avro) net serveti var, bu da düşük gelirli ülkelerdeki bütün insanları 1,3 kez tamamen aşılamaya yetiyor” dedi.

Sahiplik haklarına ve aşılamalara karşın patentlere son verilmesi için kampanya yürüten örgütler ve aktivistlerden oluşan bir ağ olan ittifak, rakamlarının Forbes Varlıklı Listesi verilerine dayandığını belirtti.

İttifakın bir parçası olan Oxfam adlı hayır kurumundan Anna Marriott, “Bu milyarderler, çoğu hap şirketinin bu aşılar üzerindeki tekelden elde ettiği büyük kârın insan yüzüdür” dedi.

Halkın Aşısı İttifakı, yeni mega zenginlere ek olarak, mevcut sekiz milyarderin ise aşı uygulaması tamamen birleşmiş servetlerini 32,2 milyar dolar arttırdığını kaydetti.

Halkın Aşısı İttifakı’ndan Heidi Chow, “Sahip olduğumuz son derece etkili aşılar, ödenti mükelleflerinden (biliminsanları yetiştiren üniversiteleri finanse etmek gibi hususlar için alınan) heybetli miktarda parası sayesindedir, bu nedenle yüz milyonlarca insan ikinci ve üçüncü dalgalarla en ince ayrıntısına kadar korunmasız olarak aleyhinde karşıya kalırken özel şahısların para kazanması adaletli olamaz” dedi.

Yeni aşı milyarderleri listesinin başında Moderna CEO’su Stéphane Bancel ve BioNTech’deki mevkidaşı Uğur Şahin yer aldı. Öteki üç yeni milyarder ise Çinli aşı şirketi CanSino Biologics’in kurucu ortaklarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here