Cuma hutbesi 2 Temmuz 2021 Cuma… Diyanet bu hafta Cuma hutbesinin konusunu duyurdu

0
13
Cuma hutbesi 2 Temmuz 2021 Cuma… Diyanet bu hafta Cuma hutbesinin konusunu duyurdu
Cuma hutbesi 2 Temmuz 2021 Cuma… Diyanet bu hafta Cuma hutbesinin konusunu duyurdu

Diyanet’ten haftanın Cuma hutbesi ile ilgili açıklama geldi. Peygamberin döneminden örneklere de yer verilen hutbede düğünlerle ilgili teferruat paylaşıldı. İşte o hutbenin tamamı…

60dd8e4179da3e1e68459e2c

DÜĞÜNLERİMİZDE NEBEVÎ ÖLÇÜYE RİAYET EDELİM

Muhterem Müslümanlar! Peygamber Efendimiz (s.a.s), sevgili kızı Fâtıma’yla amcasının oğlu Hz. Ali’yi evlendirmişti. Hz. Fâtıma’nın çeyizi, bir tutam kadife, bir su tulumu ve bir yastıktan ibaretti. Hz. Fâtıma’nın çeyizi gibi mehri ve nikah yemeği de gayet sadeydi. Bu mütevazı düğüne tanık olanlar, “Biz, Fâtıma’nın düğününden daha güzel bir nikah görmedik.” demişlerdi. 

Aziz Müminler!

Izdivaç, Allah’ın emri, Resûlüllah’ın sünnetidir. Dünyada mutluluğa ve berekete, ahirette ise huzura ve cennete ulaştıran değerli bir başlangıçtır. Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi evlilik, “dinin yarısını korumaya” vesiledir. 

Evliliğin birincil adımı olan nikâh ve düğünlerimiz ise sevdiklerimizin şahitliği ve hoş dilekleri eşliğinde gerçekleşen törenlerdir. Düğünle yeni bir ailenin kurulduğu duyuru edilir. Sevinçler paylaşılır; geleceğe dair umutlar güçlenir. Eşler arasına muhabbet ve acınacak şey lütfetmesi, onlara dinç ve hayırlı nesiller ihsan etmesi için Allah’a dua edilir.

Değerli Müslümanlar!

Dinimiz, ayrıca düğün hazırlıklarımızın keza de nikâh ve düğün törenlerimizin kolaylaştırılmasını öğütler. Her işimizde olduğu gibi düğünlerimizin de gösterişten uzakta ve sade yapılmasını öğüt eder. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: “En verimli nikâh, zorluğu ve külfeti asgari olanıdır.” 

Değerli Müminler!

Maalesef günümüzde, evlenmek isteyen birçok gencimiz, düğün masraflarının akla uygun ölçüleri aşması nedeniyle zorlanmakta, hatta evlilikten uzakta durmaktadır. Gereğinden fazla yapılan nikah harcamaları ile aileler, düğünden daha sonra uzun süre borç ödemektedir. Bu durum genç çiftlerin, evliliklerinin ilk yıllarını somut bıkkınlık ve huzursuzlukla geçirmesine niçin olmaktadır. Hâlbuki Nebevî ölçü açıktır: “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın! Müjdeleyin, korku ettirmeyin!”

Aziz Müslümanlar!

Her işimizde olduğu gibi düğünlerimizde de Allah’ın rızasına, Resûlü’nün sünnetine yerinde davranalım. Evliliklerimizi kolaylaştıralım. Düğünlerimizi israfa ve gösterişe dönüştürmeden yapmaya gayret edelim. Eğlenirken İslam’ın çizdiği meşruiyet dairesinde hareket edelim; ölçülü ve dengeli olalım, helale ve harama riayet edelim. Düğünlerimizi, Kur’an’da “Kendileriyle kolaylık bulmamız için bizlere eşler yarattığını, aramızda sevgi ve rahmet bağları var ettiğini”  buyuran Rabbimize şükretmek için birer vesile kılalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here