Cumhur İttifakı’nda ‘baraj’ mesaisi

0
16
Cumhur İttifakı’nda ‘baraj’ mesaisi
Cumhur İttifakı’nda ‘baraj’ mesaisi

İktidar partisinin seçim ve siyasi partiler yasasında yaptığı araştırmalar, ittifak ortağı MHP’nin bu düzenlemelere görüşünü iletmesinden sora her tarafta şekillendi. AK Parti, kendi içinde yaptığı egzersiz sonuçlarını MHP’ye alternatifli olarak sunacak. İki parti, yeni yasama döneminde son noktayı koyacak.

Edinilen bilgiye göre, iki partinin tartışmasız uzlaştığı iki konudan biri, Türkiye genelinde seçim barajının yüzde 5 olarak uygulanması olacak. Öteki başlık ise partilerin grup kurmalarının seçime katılma gerekçelerinden çıkartılması olarak belirlendi. Ancak AK Parti, tercih sistemi olarak daraltılmış bölgeyi savunurken, MHP ise mevcut tercih sisteminin korunmasını istiyor. İki partinin bu konudaki mesaisinde gelinen nokta şöyle:

– AK Parti, seçim ve siyasi partiler yasa değişikliğine ilişkin MHP’den gelen yanıt üzerine değerlendirmelerini tamamladı. Bazı noktalardaki manzara ayrılıkları için iki partinin ortak komisyonu çalışacak. MHP, tercih sistemi olarak daraltılmış alan düzenlemesine sıcak bakmadığını, mevcut sistemle devam edilmesini önermişti.

– AK Parti, bu konuda ortağını ikna etmeye çalışacak. Yapılan toplantılarda, “Başkanlık sisteminin özünde bu var. Icabında Cumhur ittifakı’nın ortağı olan iki parti kesin yerlerde namzet göstermeyerek, belirli yerlerde birbirlerinin listelerinden aday gösterebilir” görüşü dile getirildi. Bazı illerde birbirine destek ya da ortak liste formülü ile MHP, ikna edilmeye çalışacak.

– MHP’nin ittifak içi baraj uygulanması önerisi de diğer bir sorunlu başlık olarak duruyor. AK Parti kurmayları, bu konuda yeni alternatifler yarattı. Baraj uygulanması durumunda bunun azami yüzde 2 olması ve ufak partilere ittifak yapma olanağının tanınması planlanıyor.

– Bu konuda MHP’ye sunulacak bir diğer alternatif ise ittifaka katılan partilerin sayısı arttıkça, barajın da artması olacak. Mesela 2 parti varsa barajın yüzde 2, üç parti olunca oransal olarak barajın arttırılması gibi öneriler de MHP için hazırlandı.

AK Parti’nin MHP’nin itirazları üzerine alternatifli geliştirdiği yeni alıştırma, müşterek toplantıların konusu olacak. Arkasında liderlerle son karar toplantısı yapılacak. TBMM’nin yeni yasama döneminde, sene sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Tüzük’nın ‘seçime bir sene kala yapılan yasal düzenlemeler, ilk seçimde uygulanmaz’ hükmüne takılmaması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here