Cumhurbaşkanı Erdoğan: Marmara’yı müsilaj belasından kurtaracağız

0
47
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Marmara'yı müsilaj belasından kurtaracağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Marmara'yı müsilaj belasından kurtaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Gerçekte şehrimize yakışan hoş eseri Zonguldak’a kazandırmaktan tatmin duyduk. İstanbul, Açık Fikirli, Kars, Malatya, Muş, Trabzon, Mersin ve Adıyaman’daki 10 bambaşka halk müziği bahçemizi daha bugün hizmete açıyoruz. Van, Niğde, Batman’daki atık su artıma, Artvin’deki içme suyu tesislerinin açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Bugün aynı zamanda Kaş, Pendik, Kulu, Seydikemer ilçelerindeki bisiklet yollarımızın resmi açılışını yapıyoruz. Toplamda 814 milyon lirayı bulan yatırımla tesisleri halkımızın istifadesine sunmuş oluyoruz. Muğla’da 34 mavi bayraklı millet plajımız, Muğla Gökova, Konya Beyşehir, Samsun Kızılırmak’ta 120 koruma izleme alanımız ile ilgili çalışmaların da devlete ait açılışlarını burada yapıyoruz. Tüm bu eserlerin tesislerin şehirlerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Hastanelerimiz salgın döneminde milletimizin sağlığını korumada hayati öneme sahipse millet bahçeleri ve yeşil alanlarımız da adeta insanlarımıza nefes borusu görevi görmüştür. Pek fazla şehrimize yapışan hava kirliliği sorununun azaltılması, doğal gazın yaygınlaşması ve parkların açılması milletimize yardımsever olmuştur. Ülkemizin tamamında toplam 56 milyon metrekarelik alanı bulan 324 millet bahçesi yapmak için kollarımızı sıvamıştık. 61 ahali bahçesini tamamladık. 46 ilimizde 80 insanlar bahçesi hemen yapım aşamasındadır. Ülke genelinde 183 ahali bahçesiyle ilgili çalışmalarımızda sürüyor. 

Proje ile sadece yeşil bölge yok her kesimin gereksinim duyduğu sosyal altyapıyı milletimizin hizmetine sunuyoruz. Alımlılık alanları oluşturuyoruz. Halk Müziği bahçelerimiz insanlarımıza yürüme mesafesinde erişim sağladığı için afetlerde toplanma alanı olarak da hizmet verecektir. Uzun Mehmet Cami’ni açtık, cami ile birlikte oradan itibaren Karadeniz sahilini yaklaşık olarak bir kordon boyu olarak bitirecek yeni bir projeyi de Zonguldak’ta hayata geçireceğiz.

İBB’de görevi devraldığımda ağaç yoktu zaten. Yollarımızın kenarlarına, refüjlere ağaç diktik. Fidan dikmedik, ağaç diktik. Fidanlar süre alır. Ağaçlandırma merkezlerinden tutun, ithal edene değin 10-15 yaşında ağaçlarla ayrıntılarıyla döşedik ve bir anda İstanbulumuz ağaçlandırılmış oldu. 81 ilimizin tamamında şehirlerimizi fazla daha fazla yeşil alanla buluşturduk. Çevre, yeşil bizim işimiz. Biz bundan daha sonra da bunu yapmakla kalmayacak bu noktada özellikle ağaçlandırmadaki faaliyetlerimizi daha da hızlandıracağız. Bisiklet yollarımızı da hayat kalitesini artıran hizmetler arasında görüyorum.

Bisiklet kullanımını özendirme ediyoruz. Tıpatıp Konya gibi. Konya bir örnek. Bisikleti seçim edenler sürekli ulaşım imkanı sağlıyoruz. Türkiye Bisiklet Yolu Master Planını tamamladığımız Avrupa ile bütünleştirmiş olacağız. Edirne’den bisiklete binen Hakkari’ye kadar güvenli ve kolay şekilde gidebilecektir. 

Katı atık toplama tesislerini de artırıyoruz. Yer altı ve yer üstü su kaynaklarını korumanın önemi artıyor. Çöplerden yayılan metan ve karbondioksit oranlarını teftiş altına almayı başardık. Kartal, Pendik burada da yine metan gazı çöp depolama alanlarıyla bir tehdit vardı. Bu tehditten de Pendik, Kartal’ı biz kurtardık.

İnsan sağlığını koruma ve suyun korunması için atık su arıtma tesisleridir. Ülkemizdeki tesislerin sayısını 145’ten 1170’e çıkardık. Bundan Böyle atık suyun böylece çok alanda kullanılma imkanı doğmuştur.

60bb767717aca91044ae8cb7

Marmara’da karşımıza çıkan müsilaj gibi sorunların kaynağı arıtılmadan denizlere bırakılan atık sulardır. Bakanıma talimatı verdim. Hiç gecikmeden, İBB niye yapmıyor, Konya niye yapmıyor demeyeceğiz. Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak koordinasyonunuza alacaksınız, üniversiteler ile el ele verip bu müsilaj belasından denizlerimizi kurtaracağız. Biz bunu Haliç’te yaptık. Haliç’i nasıl temizlediysek müsilaj belasından da denizlerimizi kurtaracağız. Karadeniz’e yayılırsa bela büyüktür. Gecikmeden bu adımı atmamız lazım. Deniz suyundaki sıcaklık artışının da bunda etkisi var. Kirlilik kaynağı olacak her yerde denetimler sürüyor. Belediyelerden özel sektöre müşterek gayretle çözülecek bir sorundur. Bütün kurumlarımızın katkısını alarak bu meselenin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Kritik öneme sahip hizmetleri geçmişle mukayese edilemeyecek değin ileriye taşıdık. Bu hizmetleri her geçen yıl artırarak sürdürmeye kararlıyız.

İnsanın en öncelikle gelen görevi de Allah’ın emanetleri olan tabiat, hayvanlara, canlı cansız tüm varlıklara müşfik muamele etmek, ahenk içerisinde hayatını sürdürmektir. Şehirde yaşayanın büyük kasaba açık havada yaşayanın kaba olduğu anlayışı bize ait değildir. Bütün tersine bizde barbar nerede yaşarsa yaşasın vahşidir. Uygar de aynı şekilde. Buna karşılık yaşadığı çevreyi tüketen, çirkinleştiren, yalnızca alan ve ona bir şey vermeyen kişi de medeniyetin açık havada demektir. Köylerde nice medeni insana rastlarken şehirdeki vahşileri görebiliyoruz. 

Rahmetli hocam şöyle derdi: Çocuklar, sakın ha, çevreciliği konuşuyoruz ya arabasında bu vesileyle içtiği sigarayı kalkıp arabasının penceresinden dışarı atıyorsa o bir çevre katliamı yapıyor demektir. Sigara paketini atıyorsa, çevre katliamı yapıyor demektir. Yol kenarına tükürse bile çevre katliamı yapıyor demektir.

Kuru toprağı canlı büyük kasaba haline getiren ve hayata bakışlar, günlük pratikleriyle içinde yaşayan insanlardır. Yürekler bozulmuşsa hangi araç gereç kullanılırsa kullanılsın ortaya meydana çıkan şehirler güzelliği yansıtmaz. Ecdadımızın yapı ettiği şehirlerin aşağıda bu kavrama vardır.

Ne diyor Mevlana “Her gün bir yerden göç etmek değil, her gün yeni bir yere konmak ne güzel. Bulanmadan donmadan akmak ne hoş, dünle beraber gitti cancağazım. Şimdi yeni şeyler söylemek lüzumlu”

Biz de maziden Fatih’e kurduğumuz köprüyü her gün yeni şeyler söyleyerek her gün daha çok çalışarak daha ileriye taşımalıyız. Ülkemizi daha güçlendirmeli, şehirlerimizi güzelleştirmeliyiz. Çevre alanında da büyük ve kuvvetli Türkiye’nin inşaasını süratlendirmeliyiz.

İçinde bulunduğumuz Pendik Insanlar Bahçesi tek sözcük ile muhteşem. Tüm belediyelerimize diyorum fakat, oralarda yaşayan tüm vatandaşlarıma ahali bahçeleri uğurlu olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here