Cumhuriyet, Meclis Başkanlık Divanı toplantısının perde ardını açıklıyor…  1 Temmuz önerisi Mustafa Şentop’tan

Cumhuriyet, Meclis Başkanlık Divanı toplantısının perde ardını açıklıyor… 1 Temmuz önerisi Mustafa Şentop’tan

ABONE OL
Kasım 17, 2022 19:00
Cumhuriyet, Meclis Başkanlık Divanı toplantısının perde ardını açıklıyor…  1 Temmuz önerisi Mustafa Şentop’tan
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meclis Başkanlık Divanı’nda alınan ve AKP ile DÜZGÜN Parti ortasında “yılan hikâyesine” dönen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) Taha Yücel’in istifasıyla boşalan üyelik tartışmasında yeni bir gelişme yaşandı. TBMM Başkanlık Divanı, boşalan RTÜK üyeliği için geçen hafta toplanmış ve oyçokluğu ile Yücel’in, ASELSAN idaresine geçmek üzere istifa ettiği tarih dikkate alınarak, Meclis’in 1 Temmuz’da geçerli olan aritmetiğine nazaran yeni üyenin seçilmesi gerektiğine karar vermişti. 

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye nazaran, “üyeliğin boşaldığı tarih kriteri” şahsen TBMM Lideri Mustafa Şentop’tan geldi. Şentop’un kelam konusu toplantıda, “Meclis’in RTÜK üye seçimi ile ilgili objektif bir kriter belirlemesi gerektiğini” söz ederek RTÜK Yasası’ndaki kelam konusu 35. unsurun 5. fıkrasında yer alan “seçim günü” sözünün “manipülatif olabileceğini” söylediği öğrenildi. 

AKP’DEN İKİ ADAY

Şentop’un, “Konuyu ne RTÜK’ün ne de Meclis’in inisiyatifine bırakmayalım. İstifa, vefat üzere hallerde boşalma olduysa boşalmanın gerçekleştiği tarihi somut ve objektif bir kriter olarak temel alalım” sözlerini kullandığı belirtildi. Bunun üzerine Şentop’un, “üyelikte boşalma olduğu tarih kriterini” şahsen Meclis Başkanlık Divanı’nın onayına sunduğu ve DÜZGÜN Partili üye Enez Kaplan’ın da teklife itiraz etmediği kaydedildi. 

TBMM Genel Kurulu’nda bugün RTÜK üye seçimi yapılacak. AKP’nin göstereceği iki aday ortasından birine milletvekilleri oy kullanacak. Böylelikle boşalan RTÜK üyeliği yine AKP’ye geçmiş olacak. Mevcut durumda RTÜK idaresinde AKP’nin üç, CHP ve MHP’nin ikişer, HDP’nin ise bir üyesi bulunuyor.

İYİ PARTİ DE ADAY GÖSTERDİ

İYİ Parti de boşalan RTÜK üyeliği için Genel Lider Başdanışmanı ve gazeteci Murat İde ile gazeteci Çiğdem Akdemir’i aday gösterdi. UYGUN Parti’den yapılan açıklamada, üye seçiminin 1 Temmuz’daki Meclis aritmetiğine nazaran yapılmak istendiği söz edilerek, bu üyeliğin “AKP’de olduğunun hesaplandığı” belirtildi. Aykut Erdoğdu’nun CHP’den istifasını sunduğu belirtilen açıklamada, böylelikle üyelik hakkının DÜZGÜN Parti’de olduğu kaydedildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.