Cumhuriyeti ve Atatürk İhtilallerini gaye alan kelamları tartışma yaratmıştı… Yetenekli Ünal ‘affını’ istedi

Cumhuriyeti ve Atatürk İhtilallerini gaye alan kelamları tartışma yaratmıştı… Yetenekli Ünal ‘affını’ istedi

ABONE OL
Kasım 17, 2022 13:00
Cumhuriyeti ve Atatürk İhtilallerini gaye alan kelamları tartışma yaratmıştı… Yetenekli Ünal ‘affını’ istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında dün toplanan MKYK toplantısında “Ünal’ın istifasını istediği ve bu kelamların Cumhur İttifakı ortağı MHP’de ve MHP tabanında rahatsızlık yarattığını tabir ettiği” ileri sürülürken Ünal’ın yerine ise daha evvel de küme başkanvekilliği misyonunu üstlenen Genel Lider Yardımcısı Hasret Varlıklı getirildi.

Toplantı sonrası Ünal, toplumsal medya hesabından “görevinden affını istediğini” açıkladı. Ünal, “Bugün (dün) prestijiyle küme başkanvekilliği vazifemden affımı talep ettim. Genel Liderimiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bugüne kadar şahsıma duyduğu inanç ve verdiği sorumluluklar için müteşekkirim. Kamuoyunun bilgisine hürmetlerimle sunarım” tabirlerini kullandı.

BAHÇELİ ELEŞTİRMİŞTİ

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, geçen hafta partisinin küme toplantısında, Ünal’ın telaffuzuna sert çıkmış ve “Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık Türk tarihinin ana güzergâhından kategorik bir kopuş, kesif bir ayrılış, keskin bir sapış olarak görülemeyecek, asla gösterilemeyecektir. Yani Cumhuriyet erdemli geçmişimizin bir antitezi değildir. Cumhuriyetin Türk kültürüne, Türk lisanına, düşünme setlerimize ziyan verdiğini tez edenler bahtsız, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Önyargıların kararıyla, ideolojik katılıklarla Cumhuriyetin anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir” sözlerini kullanmıştı. MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu ise “Hadsize bu türlü had bildirilir” çıkışını yapmıştı.

Erdoğan’ın da “Ünal’ın bu tabirlerinden rahatsızlık duyduğu, kendisiyle görüştüğü ve hem 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hem ‘Türkiye Yüzyılı’ dokümanının açıklanması hem de TOGG fabrikasının açılışı öncesinde bu sözleri kullanmasının ‘partiyi kamuoyu nezdinde tartıştırdığını’ söylediği” öğrenilmişti. Ünal’ın misyondan alınmasının perde gerisinde hem “Milliyetçi-Ülkücü taban hassasiyetinin yattığı” hem de “kamuoyunda partiyi tartıştırması” olduğunun altı çizildi. Erdoğan’ın, “Cumhur İttifakı ortağı olan MHP’nin ve MHP tabanının bu kelamlardan rahatsız olduğunu söz ettiği” ileri sürüldü.

‘ÇÖZÜM SÜRECİ’ İSİMLERİNDENDİ

Ünal’ın ismi MHP’de, AKP’nin bir devir HDP ile yürüttüğü tahlil sürecindeki “Dolmabahçe görüşmesinde yer almasıyla” da biliniyor. Erdoğan’ın “MHP’nin bu hassasiyetini de göz önünde bulundurarak Ünal’ın istifasını istediği” argüman edildi.

Öte yandan Erdoğan’ın kurmaylarına, “2023 seçimlerine 8 ay kala telaffuzlarına dikkat etmeleri ihtarında bulunduğu” da belirtilirken “Toplumun bir kısmını incitecek, ötekileştirecek bir lisan kullanmayın” dediği de kaydedildi.

CAHİT ÖZKAN DA VAZİFEDEN ALINMIŞTI

AKP’de mayıs ayında da Küme Başkanvekili Cahit Özkan misyondan alınmıştı. Özkan, konuk olduğu Armağan Çağlayan’ın programında, 15 Temmuz’un finansörü olarak gösterilen Birleşik Arap Emirlikleri’yle ilgili “Baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, teslim oldu” değerlendirmesini yapmış ve bu kelamları “Erdoğan’ı kızdırmıştı”.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.