Dantel böceği 3 şehri istila etti

0
9
Dantel böceği 3 şehri istila etti
Dantel böceği 3 şehri istila etti

Kırklareli Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Yeliz Mercan, dantel böceğinin anavatanının Kuzey Amerika olduğunu söyledi.

Dantel böceğinin “Amerikan tahtakurusu” olarak da bilindiğini açıklayan Mercan, erişkin bir dantel böceğinin 5 milimetreden daha kısa olduğunu belirtti.

Dantel böceklerinin yaprakların hücreli içi sıvısını emerek beslendiklerini ve bitkilerin fotosentezini negatif etkilediklerini anlatan Mercan, şöyle devam etti:

“Hayat döngüsü 7-9 hafta sürer ve türüne göre kışı ergin ya da yumurta evresinde geçirebilir. Yumurtalarını yaprakların alt yüzeylerine bırakarak veya ağaçların gevşek kabuklarının aşağıda ergin olarak kışlayabilir. Uzun süreli yüksek dantel böceği popülasyonları, yaprakların erken düşmesine, bitki çoğalma hızında azalmaya veya meyve veriminde düşüşe neden olarak bitkilere zarar verebilir.”

Mercan, Avrupa ülkelerinde de yayılan bu böceklerin Türkiye’de ilk kez 2003 yılında Bolu’da görüldüğünü dile getirdi.

“Kuraklıklar bu böceklerin istilasını da artırmaktadır”

Dantel böceğinin azami meşe ağaçlarına hasar verdiklerini aktaran Mercan, şunları kaydetti:

“2020 yılında Istranca Dağları’nda özellikle ana kapı ağaçlarını korkutma eden dantel böcekleri iyi uçucu olmamaları nedeniyle öteki bölgelere rüzgar veya antropojenik yollarla yayıldılar. Benzer yıl Edirne’de yöresel olarak gözlenen dantel böcekleri, 2021 yazında Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’ni istila etmişlerdir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporlarında 2021 yılı kış mevsimi, son 50 yılın en sıcak üçüncü mevsimi olarak kayıtlara geçmiş, Marmara Bölgesi’nde 2021 yılı temmuz ayı, uzun yıllar sıcaklık ortalaması 2 derece daha yüksek rapor edilmiştir.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın sonucu olarak karşımıza meydana çıkan yüksek sıcaklık ortalamaları ve eksik yağış sebebiyle gözlenen kuraklıklar bu böceklerin istilasını da artırmaktadır.”

Mercan, dantel böceğinin ahali üzerinde herhangi bir sistemik sağlık etkisi olmamakla birlikte, ısırma ve temas bölgesinde tahriş veya kaşıntılar meydana getirdiğini sözlerine ekledi.

“Doğanın dengesini koruyarak ilaçlama çalışmalarımızı yapıyoruz”

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ise dantel böceklerinin şehri az daha istila ettiğini dile getirdi.

Belediye olarak böceklere karşısında ilaçlama çalışmalarını kesintisiz sürdürdüklerini ifade eden Kesimoğlu, şöyle konuştu:

“Bu mücadelemizi sürdürürken ayrıca profesyonel takviye alıyoruz ayrıca de en içten bilgiden yararlanmaya çalışıyoruz. Halkımız bakımlı olsun, zorlama bir uğraş, rahatsızlıklarını biliyorum, bizim evimizde de var. Bu azıcık da bizi aşan bir konu. Özenle üstünde duruyoruz. Geçen yıllarda da ilimiz sığırcık istilasına uğramıştı. Burada da doğanın dengesini koruyarak ilaçlama çalışmalarımızı yapıyoruz. İnsan yoğunluğu olmadığı 05.00 saatlerinde ilaçlamaya başlıyoruz. İlacın dengesini ve dozunu tutturmamız lazım ki bir yeri kurtarırken diğer yeri bozmayalım. Bu böcekle mücadelenin belirlenmiş çözümünün ormanların ilaçlanmasından geçtiğine inanıyorum.”

Dantel böceği ile uğraş çalışmaları, Edirne ve Tekirdağ’da da sürdürülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here