Deneyap Teknoloji Atölyeleri için başvurular başladı

0
26
Deneyap Teknoloji Atölyeleri için başvurular başladı
Deneyap Teknoloji Atölyeleri için başvurular başladı

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nden (TEKNOFEST) yapılan açıklamaya kadar, Türkiye’nin kalkınması için Ulusal Teknoloji Hamlesi’nin itici gücünü oluşturacak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştiren Deneyap Teknoloji Atölyeleri, 30 ilde öğrencilerine teknoloji eğitimleri vermeye devam ediyor.

Bütün illerde teknoloji atölyelerinin kurulmasının hedeflendiği planın 3. fazında 27 ilde daha teknoloji atölyeleri açılacak.

Ankara, Aksaray, Kültürlü, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ ve Van’da açılan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne kabul sınavlarına 4. sınıf, 5. sınıf, 8. derslik, lise hazırlık sınıfı ve 9. derslik düzeyinde uygulama yapılabilecek.

Öğrenciler, “e-imtihan” ve “kullanım sınavı” elde etmek üzere iki aşamayı başarıyla tamamladıktan daha sonra Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde eğitim almaya hak kazanacak.

Adayların elektronik ortamda yapılacak sınava ön başvurularını https://kys.turkiyeteknolojitakimi.org/ web sitesi üzerinden 4 Temmuz’a kadar tamamlamaları gerekiyor. e-sınav ise 2-23 Ağustos’ta 27 ilde belirlenecek merkezlerde seanslar halinde gerçekleştirilecek.

 

 

– 3 yıl sürecek teknoloji odaklı bedava eğitimler

 

 

Ayrıntılarıyla ücretsiz gerçekleştirilen ve 3 sene süren eğitimler boyunca öğrencilere; tasarım ve üretim, robotik kodlama, elektronik programlama ve nesnelerin interneti, suni akıl, siber emniyet, yazılım teknolojileri, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, nanoteknoloji ve malzeme bilimi, ileri robotik ve mobil uygulama gibi teknoloji alanlarında eğitimler veriliyor.

Keza öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karışık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerilerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

Programa katılan öğrencilerin 3 yıllık ücretsiz eğitim hakkı kazandığı Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde 3 yıllık eğitimin birincil 2 yılı teknoloji ve proje geliştirme temelli olarak eğitimler, bir yılını ise takım olarak milli ve milletlerarası yarışmalara katılım sağlanması süreci oluşturuyor. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin dikkate alındığı Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde müşterek eğitim müfredatı uygulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here