Deniz salyası nedir, nerelerde var? Deniz salyası ne süre, nasıl geçer, çözümü var mı?

0
47
Deniz salyası nedir, nerelerde var? Deniz salyası ne süre, nasıl geçer, çözümü var mı?
Deniz salyası nedir, nerelerde var? Deniz salyası ne süre, nasıl geçer, çözümü var mı?

Deniz canlılığı, afiyet ve ekonomi gibi bambaşka alanlar için tehlike oluşturan deniz salyası için önümüzdeki günlerde seferber olunacak. Peki, bu konu hakkında neler biliniyor, hangi önlemler alınmalı? İşte tüm teferruat…

DENİZ SALYASI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Küresel ısınma, deniz suyu sıcaklığındaki yükselme, denizdeki durağanlık ve kirliğin artmasıyla birlikte oluşmaya başlayan deniz salyası birçok alanı korkutma etmeye başladı. Denizlerdeki hayat alanını tehdit etmesi sebebiyle tedbir alınması gereken konular aralarında bulunan salya keza canlı varlığı tehdit ediyor hem balıkçılığı olumsuz etkiliyor hem de çevreye hasar veriyor.

Suyosunu, denizanaları ve denizdeki kirliliğin artmasıyla birlikte oluşan deniz salyası denizlerde meydana gelen ve çoğu alanı kısa süre içerisinde kaplayabilen yapışkan koyu kıvamlı bir madde olarak biliniyor.

Bilimsel olarak ifade etmek gerekirse de denizdeki biyolojik üretimin başlangıcını, ilk basamağını teşkil eden fitoplankton denilen mikro alglerin, yani mikroskobik bitkiciklerin aşırı çoğalması sonucu, ortamda vuku bulan bir takım şartlara tepki olarak bıraktıkları salgıya müsilaj deniyor.

DENİZ SALYASI NERELERDE VAR?

Tekirdağ, Gemlik ve Mudanya’nın yanı sıra Kartal, Pendik, Caddebostan ve Moda kıyılarında Marmara Denizi’nde de görülen salya Gemlik Körfezi, Erdek, Adalar sahilleri, Gelibolu ve Yalova’da da görüldü.

DENİZ SALYASI NE VAKIT, NASIL GEÇER, ÇÖZÜMÜ VAR MI?

Su seviyesinin sıcaklığının düşmesinin arkasında, çevresel atıkların da denize ulaşımının engellenmesi ve ilgili araçlar ile salyaların temizlenmesinin gerisinde salyaların geçmesi bekleniyor.

Bu kapsamda 6 Haziran’da belirlenen yol haritası açıklanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here