Denizin dibinde ilginç anlar! Düşmanını korkutmak için yapıyor

0
14
Denizin dibinde ilginç anlar! Düşmanını korkutmak için yapıyor
Denizin dibinde ilginç anlar! Düşmanını korkutmak için yapıyor

Akdeniz Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, öğrencileriyle eğitim dalışlarından birini Konyaaltı Plajı varyant altında gerçekleştirdi.

İHA’nın haberine kadar deniz dibinde yeni türler ve kirlilik üzerine incelemeler yapan Gökoğlu’nun kamerasına halk aralarında uçan balık veya uçan kırlangıç ismiyle anılan, bilimsel adı dactylopterus volitans olan balığı görüntüledi.

Görüntülerde çift olarak dolaşan kırlangıç balıklarından erkek olan, dişisini korumak için kanatlarını açarak hareket etti. Gökoğlu’nun balıklara yaklaştığı anlarda erkek kişi durmadan eşini kanatlarını açarak korumaya çalışması ve takip etmesi anbean su altı kamarasınca kaydedildi.

“DÜŞMANINI KORKUTMAK İSTER”

Görüntüler hakkında bilgiler veren Mehmet Gökoğlu, gerçekten bu balıkların uçamadığını, karides, yengeç, balık gibi canlıları yiyerek beslendiklerini kaydetti.

Kırlangıçların sakin balıklar olduğunun altını çizen Gökoğlu, “Bu türün ilginçliği çiftler halinde gezerler. kamufle olurlar, yaşadıkları yere harmoni sağlarlar. Korktuğu vakit düşmanlarını ödünü koparmak için perde şeklinde ve desenli olan yüzgeçlerini açarak olduklarından daha büyük görünerek korkutmaya çalışırlar. Biz yaklaştıkça erkek kişi sürekli dişisini koruyup kolladı. Bize ‘gelmeyin’ dedi az daha. Renkli hoş bir balıktır. Kanatlarını açtığı çok hoş deseni vardır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here