Depremin gerisinde Elazığ’da son durum

0
12
Depremin gerisinde Elazığ'da son durum
Depremin gerisinde Elazığ'da son durum

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki bir takım iller, dün saat 21.28’de depremle sallandı. Deprem, Bingöl, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Tunceli, Erzurum, Malatya, Bitlis ve Siirt’te hissedildi. Depremle birlikte Bingöl ve Elazığ’da bazı vatandaşlar panik içerisinde evlerinden çıktı.

Bir vakit sonradan Afet ve Acil Koşul Yönetimi Başkanlığı Zelzele Dairesi Başkanlığı (AFAD), depremin merkez üssünü Bingöl’ün Kiğı ilçesinin Aşağı Serinyer köyü yakınları, derinliğini ise 15.51 kilometre olarak açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Yer Sarsıntısı Araştırma Enstitüsü ise depremin merkez üssünü Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Kuşbayırı köyü, büyüklüğünü de 5.3 olarak ölçtü.

60d6e741d265a2250ce2bc3f

DÜŞÜP KOLUNU KIRDI

Depremde can kaybı yaşanmazken, Elazığı’ın Karakoçan ilçesine ast Kuşbayırı, Çelebi, Yeşilbelen, Sarıhan ve Çan köylerindeki bir takım ev ve ahırlarda zarar oluştu. Kuşbayırı köyünde depreme evde yakalanan Elif Kaynak, sarsıntıyla birlikte paniğe kapılıp dıyarı çıkmaya çalışırken düşüp kolunu kırdı. Kaynak, su içtikten sonra namaz kılmak için ayağa kalktığında depreme yakalandığını belirterek, “O sırada zelzele oldu ve sallandı her yer. Ben çıkmaya çalışırken düştüm ve kolum kırıldı” dedi. Çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan Elif Kaynak’ın sıhhat durumunun iyi olduğu bildirildi.

60d6e6bed265a2250ce2bc37

Evi hasar gören Şadiye Ülker de depreme komşusunun yanındayken yakalandığını söyledi. Deprem olurken önce komşusunu çekip kurtardığını ifade eden Ülker, “Yer Sarsıntısı olurken ben komşumun yanındaydım. Zelzele oldu. O esnada önce komşumu çekip çıkardım, ev başına yıkılmasın diye. Geldim, kendi evime baktım, içi mahvolmuş. Jandarma gelip baktı, içeri girme dediler. Geceyi haricen geçirdim. Lakin fazla korktuk” diye konuştu.

60d6e6ded265a2250ce2bc3a

KÖYLÜLER GECEYİ DIŞARIDA GEÇİRDİ

Deprem esnasında panik yaşayan kimi vatandaşlar, zarar görebilen evlerinin depresyon riskine karşısında geceyi dışarda geçirdi. Türk Kızılay da, depremden etkilenen köylere artan bir şekilde depremzedelere battaniye, su, meyve suyu, kek gibi ikramlık araç gereç dağıttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here