‘Derin Zaman’ deneyi: 40 gün baştan başa bir mağarada yaşadılar

0
52
'Derin Zaman' deneyi: 40 gün baştan başa bir mağarada yaşadılar
'Derin Zaman' deneyi: 40 gün baştan başa bir mağarada yaşadılar

Fransa’da insanın izolasyona ne dek uyum sağlayabildiğini ölçme amaçlı bir deney için 40 gündür bir mağarada yaşayan 15 gönüllü gün ışığına çıktı.

Katılımcıların 40 gün baştan başa dış dünyayla bağlantı kurmadığı, kendi elektriklerini üretmek zorunda olduğu deneyin direktörü Christian Clot, “İçeride vakit daha yavaş geçiyor gibiydi” dedi.

Deep Time (Derin Vakit) isimli deneyin amacı, insanların süre ve mekân algısının olmadığı durumlara ne kadar adapte olabileceğini ölçmekti. Deney, Fransa’nın güneybatısındaki Ariege’de yer alan Lombrives Mağarası’nda yapıldı.
 

15 people in France just re-emerged from a dark cave where they spent 40 days entirely disconnected from the hyperconnected modern world in the name of scientific research pic.twitter.com/E0XcWhgW1X

— Bloomberg Quicktake (@Quicktake) April 24, 2021
Yaşları 27 ile 50 aralarında değişen, yedisi bayan sekizi erkek 15 iştirakçi saatlerini ve cep telefonlarını dışarıya bıraktı; 40 gün boyunca mağarada yaşadı. Bu süreçte mağaranın sıcaklığı değişmez olarak 12 derecede ve nem oranı da yüzde 95’te tutuldu. 40 gün boyunca doğal ışık görmeyen, çadırlarda kalan katılımcılar bir bisikletle enerji üretti, 45 metre derindeki bir kuyudan su çekti.

Gönüllüler deney sürecinde saatleri, yani alışılmış vakit ölçütleri olmadan bir takım görevleri yerine getirdi. Günlerini, beden saatlerine ve uyku düzenlerine tarafından böldüler.

Mağaradan çıkacakları bir gün öncesinde haber bahşedilen katılımcılar, cumartesi günü saat 10.30’da, 40 gün sonra ilk kez gün ışığına çıktı. Bazılarının doğal ışıktan gözlerinin kamaştığı ve güneş gözlüğü taktıkları görülürken, projenin direktörü olan Fransız-İsviçreli analist Christian Clot içeride zamanın daha yavaş geçiyor gibi geldiğini söyledi. 33 yaşındaki gönüllü Yat Limanı Lançon, deneyin ‘hayatı durdurmuş gibi’ hissettirdiğini belirtti.
 

French volunteers leave underground cave after 40-day isolation study https://t.co/dlq3o3JPGb pic.twitter.com/gvdDwwRWRc

— FRANCE 24 English (@France24_en) April 25, 2021
Katılımcıların mağaraya girmesinden önce, beyinlerindeki aktivite ve bilişsel fonksiyonları ölçüldü. Araştırmacılar, benzer değerleri 40 günlük mağara deneyiminden daha sonra da ölçüp kıyas yapacak. Clot, deney için koronavirüsü pandemisinin dayattığı izolasyonun zaman algısı üzerindeki etkisinden esinlendiklerini belirterek, “Bu gezegende millet olarak geleceğimiz farklılaşacak. Beyinlerimizin koşul ne olursa olsun nasıl yeni çözümler bulduğunu daha iyi anlamalıyız” dedi. Bazı araştırmacılar ise deneyi, bir denetleme grubu olmaması nedeniyle eleştirdi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here