Destici: Afganistan’a sırtımızı dönemeyiz!

0
5
Destici: Afganistan'a sırtımızı dönemeyiz!
Destici: Afganistan'a sırtımızı dönemeyiz!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Türkiye, Afganistan’da kurulacak hükümetle mutlaka fakat mutlaka en kuvvetli bir şekilde ilişkilerini test etmeli ve görüşmelerini katiyen kesmemelidir. Biz Afganistan’a sırtımızı dönemeyiz. Afganistan’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığını ardına kadar yetişmek konusunda zorlamalıyız” dedi.

BBP Konya İl Teşkilatı’nın Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katılan Genel Başkan Destici, partililerle bir araya geldi. Burada basın toplantısı aranjör Destici, Taliban’ın, Afganistan’ın yönetimini devralmasının ardındaki yaşananlara değindi.

Destici, “Taliban’ın hiç kimsenin varsayım edemediği, öngöremediği bir şekilde Afganistan’ın tamamında kontrolü ele geçirmesi, başkent Kabil’e girmesi mevcut cumhurbaşkanının diğer yetkililerin ülkeyi terk etmesi ve yüz binlerce Afgan’ın da Taliban korkusuyla ülke dışına çıkma çabalarına şahitlik ettik. Amerika Birleşik Devletleri buna karşılık Afganistan’daki etnik farklılıkları, mezhebi farklılıkları kullanarak bir zemin oluşturdu. Daha açıkçası Taliban’ı da Amerika Birleşmiş Devletleri oluşturdu. O meydana getirdi, o besledi, o büyüttü. Neticede Taliban geldi, Afganistan’da hükümet oldu. Bu bir anlaşarak çekilmedir. Kasıtlı Olarak Afganistan’ı Taliban’a bırakmadır. O yüzden Türkiye bunu başından beri biliyor ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bilhassa son yıllarda dış politika üzerinden attığı adımlar bu anlamda fazla başarılı oldu” diye konuştu. 

‘AFGANİSTANI KİM YÖNETİYORSA RÖPORTAJ MECBURİYETİMİZ VAR’

Afganistan ile Türkiye ilişkilerine de değinen Destici, “Azerbaycan‘dan Libya’ya, Suriye’den Doğu Akdeniz’e, Kıbrıs’a dek tüm politikalarda biz bunları ulusal meseleler olarak görüyoruz ve devletin yanında duruyoruz. Amerika görüşmeye devam edecek, Rusya görüşmeye devam edecek, Çin görüşmeye devam edecek, Avrupa Birliği resmi ülkeler kurumsal olarak görüşmeye devam edecek. İran mezhebi anlayışları öbür olduğu halde görüşmeye devam edecek. Sen Türkiye’ye diyeceksin oysa Afganistan ile görüşme. Böyle bir şey olabilir mi? Taliban’dan ziyade Afganistan‘ı kim yönetiyorsa bizim onunla görüşmeye mecburiyetimiz var. Bir tarihsel mecburiyetimiz var, bizim binlerce takvim geçmişimiz var Afganistan’da. Kültürel olarak röportaj mecburiyetimiz var, bizim orada milyonlarca soydaşımız var. Bizim orada milyonlarca din kardeşimiz var. Hangi mezhebi anlayışa mahsup olursa olsun, onlar için bizim röportaj mecburiyetimiz var” dedi.

BBP lideri Destici, “Türkiye, Afganistan’da kurulacak hükümetle mutlaka lakin mutlaka en kuvvetli bir şekilde ilişkilerini test etmeli ve görüşmelerini katiyen kesmemelidir. Biz Afganistan’a sırtımızı dönemeyiz. Biz Afganistan’dan askerimizi askeri varlığımızı, büyükelçiliğimizi, konsolosluklarımızı yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığını ardına kadar yetişmek konusunda zorlamalıyız çünkü biz bayağı bir Avrupa ülkesi değiliz. Biz bir Letonya, biz bir Danimarka değiliz. Biz Türk ve İslam coğrafyasının merkezi kalıcı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’yiz ve bunun gereğini yapmakla görevliyiz” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here