DEÜ Akademik Yılı Bakan Soylu İle Açıldı

DEÜ Akademik Yılı Bakan Soylu İle Açıldı

ABONE OL
Ekim 28, 2022 00:39
DEÜ Akademik Yılı Bakan Soylu İle Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Merasimi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iştirakiyle yapıldı. Bakan Soylu, 40’ıncı yaşını kutlayan DEÜ için “Olgunluk yaşında” vurgusu yaparken, konuşmasında Türkiye’nin terörle gayretine dikkat çekti. Soylu, “29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’de bir tane terörist kalmayacak” açıklamasında bulundu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da konuşmasında, DEÜ’nün birincilerin ve yeniliklerin öncüsü olan bir devlet kurumu olduğunu vurgulayarak, “Dünyada birinci 500 ortasında yer alma maksadını gerçekleştirmek için önceliğimiz, araştırma üniversitemizin misyonuna uygun akademik çalışmaları sürdürmektir” dedi.

Türkiye’nin esaslı devlet kurumlarından biri olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Merasimi, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun iştirakiyle Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleşti. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Vilayet Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İzmir Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Osman Kılıç, AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima, MHP İzmir Vilayet Lideri Veysel Şahin, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Gökçen Kaya, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, üniversite rektörleri, öğrenciler ve DEÜ mensuplarının katıldığı merasim, hürmet duruşu ve istiklal marşının okunmasının akabinde DEÜ Devlet Konservatuvarı’nın dinletisi ve DEÜ tanıtım sineması gösterimi ile başladı.

“DEÜ OLGUNLUK YAŞINDA”

Önceki yıl Yükseköğretim Konseyi (YÖK) tarafından “Araştırma Üniversitesi” olmaya layık görülen DEÜ’nün yeni akademik yıl açılış merasiminde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Üniversitenin 40’ıncı yılına vurgu yaparak, “DEÜ bugün tam da bizim kültürümüzde olgunluk yaşı kabul edilen yaşta, yani 40 yaşında. Tam da bu yaşta iken çok özel bir akademik yıla, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının başlangıcına adım atıyor. Yüz yılların karakteri elbette ki değerlidir. Nasıl anladığımız ve davrandığımız değerlidir. Ülkelerin 100 yılı için de dünya için de böyledir. Bizden evvelkiler büyük fedakârlıkla bir milleti yok olma eşiğinden kurtarıp Cumhuriyet’i kurup bize emanet ettiler. Bugün daima birlikte bir kuşak olarak bunu ikinci yüzyıla taşıyoruz. Bunu istikrar problemleri yaşanan 21. yüzyılda yapıyoruz” dedi.

“PANDEMİDE GLOBALLEŞME İFLAS ETTİ”

Konuşmasının devamında Avrupa ülkelerini farklı hususlarda eleştiren Bakan Soylu, global bir güç sorunu ile karşı karşıya olunduğunu söyledi. Bakan Soylu, “Dünyada büyük ülkelerin havalimanlarında maske kapma yarışını nasıl yaptıklarına bir arada şahit olduk. Aşı ürettiler fakat fakir ülkelere üretmediler. Yaşlıları ölsünler diye huzurevlerine terk ettiler, hastanelerde bakmadılar. Dünyanın global kulüpleri pandemide dünyaya ne önerdi? Pandemide globalleşme iflas etmiştir. Artık de güç sorunu ile karşı karşıyayız. Güç krizinde Almanya’nın, İngiltere’nin hatta Hollanda’nın, Belçika’nın, Fransa’nın bu kışı nasıl geçirebileceklerine yönelik büyük bir sarsılma içinde olduklarına şahit olduk. Güç krizi daha yeni başlamıştır. Avrupa kendisini globalleşmenin rüzgarına o denli kaptırmış ki marjinalizmi almış merkeze oturtmuştur. Bunu dünya egemenliğinin bir tartışması olarak görmeyin. Çanlarını uzun vakittir çalan ancak yeteneksiz başkanların popülist siyasetlerin Avrupa’ya önlem almayı geciktiren bir krizdir” sözlerini kullandı.

“2023’TE BİR TANE TERÖRİST KALMAYACAK”

Bakan Soylu, konuşmasında Türkiye’nin terörle çabasına de dikkat çekti. “Türkiye eski Türkiye değil. Dünyaya söyleyecek çok kelamımız, yapacak çok işimiz var” diyen Soylu, “Bundan sonra Türkiye ne yapacak? Hepimizin ortak sorumluluğu var. Bu kuşak çok çekti; 10 yılda bir klasik olarak darbeyi bize kabul ettirmek zorunda bıraktılar. Terör örgütü o denli katliamlar gerçekleştirdi bu ülke sırtında onlarca ay-yıldızlı tabutlar taşımak zorunda kaldı. Gecelik faizler yüzde 8 bindi. Artık Türkiye apayrı bir noktaya geldi. 29 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’de bir tane terörist kalmayacak. Artık ülkemiz bu PKK terör hadisesini bitirmiş olacak” açıklamasında bulundu.

Terör örgütüne iştirak sayısında son yıllardaki düşüşe de dikkat çeken Bakan Soylu, 2014 yılında örgüte katılanların sayısının 5 bin 558 iken günümüzde bu sayının 120’nin altına düştüğünü tabir etti. Uyuşturucu ile uğraş kapsamındaki Bakanlık çalışmalarına da değinen Soylu, bayana şiddetle çaba konusunda da kimi asayiş bilgilerini merasime katılanlarla paylaştı.

“DEÜ’NÜN BAŞARILARIYLA ONUR DUYUYORUZ”

Konuşmasının son kısmında DEÜ’nün geliştireceği akademik çalışmalar ile ulusal ve global çapta muvaffakiyetler temin edileceğine inandığını belirten Bakan Soylu, “Ülkemizin güzide üniversitelerinden Dokuz Eylül Üniversitesi’nin tüm başarılarıyla onur duyuyoruz. Çalışmalarıyla birçok alanda öncü olacağını düşünüyor; hem ülkemize hem etrafındaki coğrafyaya verebileceklerine inanıyoruz. Sizlerle bir arada DEÜ’nün akademik yıl açılışında bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyor, hepinizi hürmetle, hürmetle selamlıyorum. Yeni akademik yılın hepimize iyi ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu vesileyle tüm hocalarıma, değerli öğrencilerimize iyi bir akademik yıl diliyorum” sözlerinde bulundu.

“DEĞER KATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Akademik yıl açılışında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, ismini İzmir’in kurtuluş destanından alan DEÜ’nün misyonunun çalışmak, üretmek ve paha katmaktan ileri geldiğini tabir etti. Rektör Hotar, “Öncelikle açılışımıza teşrif ederek bizleri onurlandıran Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’ya şükranlarımı sunuyorum. İçinde bulunduğumuz yılın; ülkemiz, kentimiz ve üniversitemiz için farklı bir kıymeti bulunmaktadır. Ulusal Uğraşımızın 9 Eylül 1922’de taçlanmasının akabinde; İzmirimizi kurtaran muzaffer ordularımızın heyecanı, 100 yıl sonra milletimizin ve kentimizin ruhunda yaşamaktadır. Kurulduğu günden bu yana ülkemizin ve insanlığın selameti için gayret eden üniversitemiz, hayatın her alanına dokunmakta; beşere yatırım yapmaktadır” diye konuştu.

BU YIL 11 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ DEÜ DEDİ

DEÜ’nün birincilerin ve yeniliklerin öncüsü olan bir devlet kurumu olduğunu vurgulayan, bu yılki YKS sonuçlarına nazaran 11 binden fazla öğrencinin DEÜ’yü tercih ettiğini belirten Rektör Hotar, “Sadece bu sayı bile, sorumluluklarımızın ciddiyetine işaret etmektedir. Bir ilçe nüfusuna sahip kurumumuzda gerçek adımları atmak, öngörüde bulunmayı; açık ve şeffaf olmayı gerektirmektedir. Unsur ve bedellerine bağlı kurumumuzun ulusal ve memleketler arası alandaki muvaffakiyetleri ise mensuplarının akademik çalışmalarından ve ortak hareket etme hissinden ileri gelmektedir. Gelinen noktada ülkemizin ulusal maksatlarına daha fazla katkı sağlayacağımız bir periyoda ulaştık. Öğrencisi ve hocası olduğum üniversitemin birinci bayan rektörü olarak, yatırımlara ve projelere imza atmak benim için gurur teşkil etmektedir” açıklamalarında bulundu.

“YENİ AKADEMİK YILA GÜÇLÜ BİR GİRİŞ YAPTIK”

DEÜ olarak yeni akademik yılı güçlü bir giriş yaptıklarını tabir eden Rektör Hotar, “Üniversite olarak, ülkemizin refah ve kalkınma odaklı yükseköğretim siyasetlerini destekliyoruz. Bilimsel çalışmalara, Ar-Ge faaliyetlerine, teşebbüse ve girişimcilere kıymet veriyoruz. Bayanların, çocukların, özel ihtiyacı olan bireylerin ve yaşlıların hak ve menfaatlerini koruyacak toplumsal projeler geliştiriyoruz. Münasebetiyle ülkemizin amaçlarıyla kendi misyonumuzu, birebir düzlemde ele alıyoruz. Yeni akademik yılı, son derece güçlü formda kucaklayacağız. Burada emeklerinizin ve çabalarınızın hissesi son derece büyük olacaktır. Dünyada birinci 500 ortasında yer alma maksadını gerçekleştirmek için önceliğimiz, araştırma üniversitemizin misyonuna uygun akademik çalışmaları sürdürmektir. Üniversitemizin kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen bütün mensuplarımıza, mezunlarımıza ve paydaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. Yeni akademik yılın, başarılı ve verimli geçmesini diliyorum” halinde konuştu.

İKLİM GÖNÜLLÜLÜĞÜ ÇAĞRISI

Törende öğrenciler ismine DEÜ İklim Elçisi Bengi Sonbahar da bir konuşma gerçekleştirdi. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Geç Olmadan” projesi hakkında bilgi veren Sonbahar, konuşmasında iklim değişikliği ve DEÜ’nün etraf çalışmalarına dikkat çekti. Sonbahar, “Günümüzün en değerli sıkıntılarından biri iklim değişikliği. Bu yüzden doğal afetlerde artış, riske giren su kaynakları, besin temininde problemler yaşanmakta. Buna bağlı olarak milyonlarca insan göç etmektedir. İklim krizini önleyici çalışmalara hummalı bir biçimde devam edilmektedir. Ülkemiz, BM 76. Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanımızın onayı ile Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na taraf oldu. Bu noktada çabanın tüm paydaşlar tarafından benimsenmesi kıymetlidir. DEÜ olarak etraf bilimlerinde inovasyon ve sıfır atık gayemiz kapsamında her geçen gün çalışmalarımıza bir yenisini eklemekteyiz. Araştırma faaliyetlerine de devam etmekteyiz. Toplumu da bilinçlendirmek için eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Atıklarımızı kaynağında ayırarak biriktiriyoruz. Ülkemize ve milletimize yararlı projeler üretmeye devam edeceğiz. Herkesi iklim krizi ile uğraşımıza ve iklim gönüllüsü olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde fakültelerine derece ile giren DEÜ’lü öğrencilere ve dünya şampiyonu Ampute Futbol Ulusal Grubu kalecisi Erdi Arslan ile Wushu dünya şampiyonu Yunus Emre Batan’a ikramları verildi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da günün anısına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ikram takdim etti. Merasimin akabinde DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarına ilişkin standın açılışı yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.