Dev güneş fırtınası dünyaya vuracak: Elektrik ve yangın tehlikesi!

0
4
Dev güneş fırtınası dünyaya vuracak: Elektrik ve yangın tehlikesi!
Dev güneş fırtınası dünyaya vuracak: Elektrik ve yangın tehlikesi!

Dünya’ya 1.6 milyon kilometre çabuk yakında olacak olan güneş fırtınası, cep telefonu ve uydu TV sinyallerine de hasar veriyor. Uzmanlar fırtınanın her 100 yılda bir meydana geldiğini ve dünyayı bir internet kıyametine sürüklediğini belirtti.

Jeomanyetik bir güneş fırtınasının bugün Dünya atmosferine çarpması bekleniyor. Hindustan Times’ın haberine tarafından, hava uzmanlarının yakından peşine düşüp takip ettiği kasırga dünyaya doğru ilerliyor ve gezegenin bazı kısımlarını yıpratması bekleniyor.

DÜNYA’YA YAKLAŞIYOR

Spaceweather’ın web sitesi verilerine göre, güneş fırtınası Dünya’ya 1,6 milyon kilometre çabucak yaklaşıyor.

FIRTINA MANYETİK ALANLARI ETKİLEYEBİLİR

Kaynağının Güneş atmosferi olduğu bildirilen kasırga, Dünya’nın manyetik alanı üzerinde manâlı etkiye sahip olabilir.

DIŞ ATMOSFER ISINACAK

Güneş fırtınaları sebebiyle, Dünya’nın dış atmosferi ısınabilecek ve uyduları aracısız etkilenebilecek.

KESİNTİLER YAŞANABİLİR

Laf konusu fırtına nedeniyle uydularda oluşacak ısınmadan dolayı GPS, cep telefonu ve uydu TV sinyallerinde parazitlenmeler yaşanabilir.

ELEKTRİK ŞEBEKELERİNDE SORUN OLABİLİR

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) yayımladığı uyarıda hain Dünya yörüngesindeki araçlarda sürüklenmeyi artırabilecek uydu “yön belirleme düzensizlikleri” ve “elektrik şebekelerinde kuvvetsiz dalgalanmalar” beklendiği açıklandı.

BUGÜN DEVAM EDECEK

Yapılan açıklamada kasırga G2 diye derecelendiriyor, bu da fırtınanın orta derecede güçlü olduğu anlamına geliyor. Fırtınanın bu akşamüzeri Dünya’ya ulaşması ve 12 Ekim’e dek devam etmesi bekleniyor.

BİRDEN POZITIF YERDE YANGIN ÇIKMIŞTI

15 Mayıs 1921’de New York Demiryolu Fırtınası’nın gücü nedeniyle ABD ve Birleşik Krallık da dahil almak üzere dünyanın dağıtılmış yerlerinde elektrik ve telgraf kontrol odalarında birden pozitif yangın çıkmıştı.

100 YILDA BİR YAŞANIYOR

Bir araştırma, bunun gibi fırtınaların her 100 yılda bir meydana geldiğini ve dünyayı bir “internet kıyametine” sürükleyebileceğini öne sürmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here