Dev tatbikata Türkiye damgası

0
33
Dev tatbikata Türkiye damgası
Dev tatbikata Türkiye damgası

NATO RUSYA’YA “MIZRAK UCUNU” GÖSTERDİ

Binlerce asker, son teknoloji ile üretilen silahlı araçlar, tanksavar roketleri, obüsler… Karadeniz’de sular ısınmış, dünya ilgiyle Biden-Putin görüşmesinden çıkacak mesajları beklerken NATO Rusya’ya “mızrak ucunu” gösterdi. Türk askeri öncülüğündeki NATO güçleri, Romanya’daki testi başarıyla geçti. Bütün dünyaya, “Birimize yapılan saldırıyı hepimize yapılmış sayarız. Korkutma ne yönden gelirse gelsin birbirimizi savunmaya her daim hazırız” mesajı verildi.

MÜTTEFİK VE IKI TARAFLI 20’DEN ARTI ÜLKE KATILDI

Tamda zehirlemeler, siber saldırılar, Ukrayna üzerinden yaşanan gerilim, yaptırımlar derken, Rusya ile batı arasında iplerin gitgide daha da gerildiği, hatta bir takım Rus yetkililerin ifadesi ile “Soğuk savaştan bu yana ilişkilerin en düşük seviyede” olduğu bir dönemde Atlantik’ten Karadeniz’e uzanan bir tatbikat düzenledi NATO. Müttefik ve karşilikli 20’den fazla ülkeden 9 binin üstünde personelin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikata, “Steadfast Defender” Türkçe adıyla “istikrarlı savunucu” adı verildi. Fazla uluslu ve 3 kademeli tatbikat, NATO müttefiklerinin büyük ölçekli kuvvetlerinin Avrupa içindeki ve Atlantik aşırı intikalini destekleme yeteneklerini ölçen en manâlı imtihan haline geldi.

NATO MÜDAHALESİ GEREKTİĞİNDE TÜRKİYE ARANACAK

Norfolk Karşılıklı Güç Komutanlığı öncülüğünde Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki deniz yollarının güvenliğini sağlamak hedeflendi. İkinci aşamada da ittifakın bünyesindeki güçleri, Avrupa boyunca nerede ihtiyaç varsa oraya hareket ettirme kabiliyeti gösterildi. Tatbikatın üçüncü aşamasında ise Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakından hemen sonra Galler’deki NATO zirvesinde kararlaştırılan ve bu yıl liderliğini Türkiye’nin üstlendiği “fazla yüksek hazırlık seviyeli ortak atama kuvveti”nin hızı test edildi.

NATO GÜCÜNÜN KOMUTASI BU YIL TSK’YA EMANET

Salgına rağmen eksiksiz organize edilen tatbikatın zirve noktasına çıktığı gün ise 1 Haziran’dı. Rusya ile batı arasındaki gerilimin odak noktasındaki Ukrayna’nın yanı başında, Moskova’ya sadece 1800 km uzaklıkta, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerden biri olan Romanya’nın Cincu beldesinde “iki taraflı müttefik zorlama gösterisi” düzenlendi. Başrolde Mehmetçik vardı. İstanbul’da bulunan 3. Kolordu Komutanlığı, “NATO Mukabele Kuvveti Kara Öğe Komutanlığı” görevi gereğince, 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı da “NATO’nun mızrak ucu” olarak da nitelendirilen “Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Tahsis Kuvveti”nin komutanı olarak katkı maddesi sağladı. Tatbikat senaryosuna tarafından düşman bir kuvvet tarafından işgal edilen müttefik Romanya, Washington anlaşmasının karşilikli savunmayı öngören beşinci maddesi uygulanarak Türk askerinin komutasındaki öncü kuvvetler göre çabuk kurtarıldı.

TÜRK SİLAHLARINA YOĞUN İLGİ

CNN TÜRK’ün de NATO’nun davetlisi olarak katıldığı “müttefik şiddet gösterisi günü”nde Türkiye’nin yeni nesil yerli araç gereç, silah ve teçhizatı da sergilendi. İlgi yoğundu. Bilhassa de tatbikatın başrolündeki zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe arabulucu “Kirpi” ve “Vuran”, Amerika Birleşik Devletleri ilk önce almak üzere müttefik ülkelerin komutanları tarafından dikkatle incelendi. Davetliler sergi alanında bir taraftan da Türk askerinin hazırladığı mercimek çorbası ve lokma tatlısını yedi. Tatbikata katılan Türk askerinin refah tesisleri NATO’nun sosyal ağ hesaplarından da tanıtıldı, örnek gösterildi.

TATBİKAT MI, RUSYA’YA GÖZDAĞI MI?

“Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Iki Taraflı Atama Kuvveti”nin komutasının Türkiye göre üstlenilmesi, NATO içinde, müttefiklerle yaşanan bir takım sorunlara rağmen askeri işbirliğinin sorunsuz bir biçimde devam ettiğinin bir işareti. Zira Türkiye, batı ile Rusya aralarında kendi çıkarları doğrultusunda alıngan bir denge gözetmeye çalışıyor. NATO, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tepki gösterse de Rusya’dan aldığı S400’leri rafa kaldırmıyor, diğer taraftansa Moskova’nın baskısına karşın Ukrayna ve Polonya’ya tabanca satıyor. Rusya ise bu tatbikattan elbette rahatsızlık duydu. ‘Endişe verici ve provokatif amaçlı olduğunu’ savundu. Bu yüzden de yakın takipteydi. Tatbikattaki asker sayısı 13 bini bulmadığı için gözlemci gönderemese de NATO’nun gösteri ettiği Rus gazetecilerin tatbikatı izlemesine müsaade etti. Fakat bu adımın Rusya’ya gözdağı niteliğinde olduğu sır değil. NATO, Rusya’ya aleyhinde caydırıcılık ve diyaloğu birlikte barındıran çift kulvarlı bir yaklaşımı benimsiyor. Ve bilhassa de Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014’ten bu yandan değişen dünya ve büyüyen tehditlere karşısında yeni bir strateji geliştirmeye çalışıyor. İşte bütün da bu açıdan kritik bir haftaya giriliyor.

NATO’NUN 2030 HEDEFLERİ

Gözler 14 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek NATO zirvesinde. Joe Biden’ın Amerikan Başkanı olarak ilk olarak katılacağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de bir görüşme yapacağı zirvede, NATO’nun 2030 vizyonu ve bu çerçevede Rusya’ya karşı ne cins adımlar atılacağı ele alınacak. Anında bir gün sonra Amerika Birleşmiş Devletleri, Avrupa Birliği Zirvesi’nde Trump döneminde zayıflayan transatlantik ilişkilerin nasıl yeniden nasıl canlandırılacağı konuşulacak.

BIDEN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Ve 16 Haziran Çarşamba günü de bütün dünyanın ilgiyle beklediği mülâkat gerçekleşecek. Amerikan Başkanı Biden, Cenevre’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelecek. Zirveden çıkacak mesajlar, yakın dönemde batı ile Rusya arasındaki gerilimin dozajı konusunda büyük ölçüde fikir verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here