Devlet 40 çocuğu kaderine terk etti

0
56
Devlet 40 çocuğu kaderine terk etti
Devlet 40 çocuğu kaderine terk etti

Doğuştan işitme engelli olan 40 çocuk, duyabilmek için senelerdir beyin sapı implantı ameliyatı olmayı bekliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu ameliyatlarda kullanılan ve tamamı ithal olan cihazları yurt dışından getirterek ameliyatları karşılıyordu. Fakat Sağlık Durumu Bakanlığı ile cihazları ülkeye getiren firmalar, 2018 yılında döviz kurundaki yükselme nedeniyle fiyatta anlaşamadı, ameliyatlar durduruldu.

Bu çocukların bitmiş duyabilmek için 4 yaşına değin ameliyat olması gerekiyor. Zamanlarının kalmadığını söyleyen aileler, kendilerine bir an önce destek eli uzatılmasını istiyor. Yalnızca tek kulak için yapılan ameliyatın bedelinin 120 bin ile 150 bin TL aralarında olduğunu belirten yurttaşlar, “Bu para bizim için koskocoman lakin devlet için fazla küçük bir miktar” diyor.

YARDIM ÇAĞRISI YAPTIK

Dört yaşındaki işitme engelli çocuğu için senelerdir ameliyat tarihi beklediğini söyleyen Veysel Delipalta, “2018 yılının temmuz ayında tüm Türkiye genelinde ameliyatlar durdu. Biz de süre kaybetmemek için sosyal medyada destek çağrısında bulunduk” dedi.

Kendilerine AHBAP grubu ve Haluk Levent’in yardım ettiğini bildiren Delipalta, “Onların desteğiyle kızım tek kulağı için ameliyat edildi. Benim kızım o gün takviye eli uzatılmasaydı hâlâ duymuyor olacaktı. Ama, kızım tek kulağıyla duyuyor ve cihaz arıza yapar diye çok korkuyoruz. İkinci kulak ameliyatı için uğraşıyoruz. Çünkü tek kulakla yön tayini yapamıyor, sesleri az duyuyor ve dil gelişimi için çift yönü olan olarak iki kulağıyla duyması fazla önemli” diye konuştu.

BU DEĞIN ŞIDDET OLMAMALI

Ameliyat bekleyen ailelerin biçare durumda olduğu gösteren Delipalta, “Bu çocukların tek kulak için olacakları ameliyatın devlete maliyeti 120 bin ile 150 bin TL aralarında değişiyor. Koskoca devletin bu maliyeti karşılayamaması ne değin acı. 40 çocuğun ameliyatını yerine getirmek bu dek baski olmamalı, ailelerin tümü biçare” ifadelerini de kullandı.

ZAMANLARI KALMADI

Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği Başkanı Hatice Çankır ise “Olur Ya dünya tarihinde bile bir ülkede bu kadar çok beyin sapı ameliyatı bekleyen hasta olmamıştır” dedi. Çankır, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere işitme engellilerin, cihazlanma sonrası tavır ve anlama yetisi gelişebiliyor. Ameliyat bekleyen çocuklar arasında 3-4 yaşına gelmiş, hâlâ cihazlanmamış çocuklar bulunuyor. Çocukların da ailelerin de artık bekleyecek zamanı kalmadı. Çocuklarımız için bu ameliyat az daha tünelden önceki son çıkış. Eğer ameliyat olamazlarsa tünelin karanlığında yitip gidecekler. Beyin sapı vakaları fazla sık rastlanan vakalar arasında değil; ancak 2018 yılında ameliyatların durması nedeniyle bu kadar çok hasta yığılması oldu.”

İKİ KENTTE YAPILIYOR

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) Başkan Yardımcısı Iftihar Cantimur da, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Çok ileri derece işitme kaybı ile doğan çocuklar için en etkin tedavi yolu cihazlandırmadır” diye konuştu. Cantimur, “Bir çocuğa koklear implant (biyonik kulak) uygulanabilmesi için hastanın iç kulağında salyangoz yapısı ve işitme sinirinin olması lüzum. Allah Vergisi iç kulak salyangoz yapısı veya işitme sinirinin gelişmemiş olması durumunda beyin sapı ameliyatı yapılıyor. Beyin sapı implantı, gerek cihazlarının daha komplike olması gerekse keza kulak burun boğaz cerrahı ayrıca de beyin cerrahının aynı anda girmesi nedeniyle çok kuvvet bir işlem ve ülkemizde yalnızca iki şehirde yapılıyor” ifadelerini kullandı. (BirGün)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here