Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Fransa dost ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar

0
35
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Fransa dost ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye ve Fransa dost ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar

Çavuşoğlu, Fransız L’Opinion gazetesinde kaleme aldığı yazıda, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin iki müttefik ülke için acayip şekilde gerilimli süreçten geçtiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aralarında mart ayında tesis edilen temasın, iki ülke arasındaki bağı güçlendirme fırsatı verdiğini açıklayan Çavuşoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’e gerçekleştirdiği ziyaretin bu iradeyi yansıttığını kaydetti.

Çavuşoğlu, yakın zamanda birbirlerini karşı karşıya getiren bölgesel meselelere göz atıldığında, bugün birçok konuda artan bir şekilde büyüyen iki taraflı görüşlerin ve çıkarların belirlendiğini açıklama etti.

Bakan Çavuşoğlu, iki ülkenin, Suriye’de insani yardımların ulaşması ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi süreçte ilerleme gerekliliği gibi fazla sayıda önemli konularda benzer temel öncelikleri paylaştığını belirtti.

Suriye konusunda yakın zamanda Fransa ile arkadaş canlısı ve faydalı görüşmelerin yapıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Müttefiklerimizin DEAŞ ile mücadelede YPG/PKK’lı teröristleriyle meslek birliği yapmalarına ilişkin manzara ayrılıklarımıza gelince, bu, oysa bu iş birliği kesin olarak sona erdiğinde aşılabilir. YPG/PKK’nın ana amacının, DEAŞ’a karşısında uğraş değil, Suriye’yi bölmenin ve NATO ile Avrupa’nın sınırında teröristler tarafından yoklama edilen bölge oluşturmanın olduğunu kimse inkar edemez. Müttefiklerimiz bu terör örgütünün ulusal güvenliğimiz için korkutma olduğunu ve bunun inkar edilemeyeceğini anlamalı.”

Çavuşoğlu; Libya’da kararlılık, ülkenin siyasi birliği, ülke genelinde yetkilerini kullanan Milli Birlik Hükümetine ve kurumların baştan birleştirilmesine destek, daimi mütareke, terörle ve derme çatma göçle mücadelenin, bugün Fransa ile paylaşılan iki taraflı öncelikler olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, istikrarının bölgeyi etkilediği Libya’da müşterek çıkar konularının bulunması konusunda Fransa ile diyaloğa açık olduklarını kaydetti.

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la yaşanan anlaşmazlıkların, Atina ile değişik mekanizmalar çerçevesinde serinkanlı diyalog ile ele alındığını bildiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin hiçbir zaman yayılmacı hedeflerinin bulunmadığını ve Yunanistan ile diyaloğun bunun bir teyidi olduğunu aktardı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesi bağlamında Türkiye’nin, müzakerenin hedefleri konusunda mutabık kalmaları halinde Kıbrıslı Türkler ile Rumların çabalarını destekleyeceğini aktardı.

Bakan Çavuşoğlu, daha önceki girişimlerin başarısızlıkları göz önünde bulundurulduğunda, çözüme ancak eşdeğer egemenlik ve eşdeğer uluslararası statü temelinde ulaşılabileceğini düşündüklerini kaydetti.

– “Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan’ın refahını sağlayacak kalıcı barışı birlikte destekleyebiliriz”

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginliğe de değinen Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan’ın refahını sağlayacak daimi barışı, birlikte destekleyebiliriz. Tarihin siyasi amaçlar için kullanılması ve çarptırılması hiçbir vakit anlaşmazlığın çözülmesini ve adaletin yerine getirilmesini sağlamadı. Eğer aşırıcı Ermenilerin temelsiz taleplerinin Türk-Fransız ilişkilerini rehin alması engellenebilirse, Türkiye ve Fransa, karşılıklı çabalarıyla Güney Kafkasya’nın istikrarına daha iyi katkıda bulunabilir. Balkanlarda da, Türkiye’nin bir karşı taraf olmadığını, aksine bölgenin istikrarı ve refahı için AB ve transatlantik politikalarını tamamlayıcı rol üstlendiğini unutmamak gerekir.”

Çavuşoğlu, S-400 sistemlerinin NATO’nun güvenliği için herhangi bir risk oluşturmadığını kaydetti.

Türkiye’nin, S-400 meselesini gerçekçi zeminde ve yapıcı diyalog yoluyla değerlendirmeye kararlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Fransız gemisi Courbet konusunda da NATO çerçevesinde sunulan delillerin, iddia edildiğinin tersine Türkiye’nin müttefik gemisine aleyhinde düşmanca eylemde bulunmadığını teyit ettiğini belirtti.

Çavuşoğlu, terörle çaba konusunda Fransa’nın, NATO’daki ikinci büyük müttefiki Türkiye’ye güvenebileceğini bilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Türkiye’nin, bilhassa Suriye sınırında yakalanan Fransız teröristlerin ülkelerine geri gönderilmesini sağlaması ve bilgi paylaşımı yoluyla Fransa’nın terörle mücadelesine en çok katkı maddesi karşılayan müttefiki olabileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, bu meslek birliğinin hiçbir zaman aksamamasından ve halen devam etmesinden sevinç duyduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusunda, Fransa’nın, ayrıca AB’ye ayrıca ikili ilişkilere fayda sağlayacak gelişmelere katkıda bulunarak yeniden Türkiye ile yakınlaşmanın itici gücü olmasını umduğunu kaydetti.

tekrar tekrar angaje olduğu AB üyeliği hedefinden egemen olarak Türkiye’nin, Avrupalı olduğu ve Fransa ile paylaştığı Avrupa’nın değerlerinin gelişmesine ve bu değerlere hürmet gösterilmesine katkıda bulunmaya devam edeceğini açıklayan Çavuşoğlu, “Türkiye-AB ilişkileri, birkaç inatçı üyenin maksimalist ve milliyetçi hedeflerinin rehini olmamalı. AB, fakat Türkiye’nin üyeliği ile küresel kuvvet haline gelebilecektir.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, bu konuların Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ı ziyafet ettiği Antalya Diplomasi Forumu’nda ele alınacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

– “Türkiye’nin hiçbir vakit Fransa’ya herhangi müdahale etme iradesi olmadığını yüksek sesle tekrarlıyoruz”

Fransa’da Türkiye algısının, son zamanlarda bir takım yanlış anlaşılmalardan ve ön yargılardan etkilendiğini saptama ettiklerini ifade eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin, hiçbir zaman Fransa’ya herhangi müdahalede bulunma iradesinin olmadığını yüksek sesle ve net şekilde yineliyoruz. Ülkemin Fransa’daki Türklere yönelik tek önceliği, Fransa’ya başarılı şekilde uyum sağlamalarını teşvik ederek Türkiye’den bekledikleri tüm kamu hizmetlerini kendilerine karşılamak. Türkçe öğretmenleri ve imamlar, vatandaşlarımızın bu talebini karşılamaktadır. Bu imamlar bilhassa camilerinde hiçbir radikalleşme vakası saptama edilmediği için Fransız yetkililer için manâlı katkı olmuştur.”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, radikalleşmenin öbür biçimleriyle çaba için vazgeçilmez müttefik olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, radikalleşme ile uğraş etmek ve aynı zamanda İslamofobi, Müslümanları hedef bölge ön yargılar ve ayrımcılıkların ortadan kaldırılması için defalarca Fransa’nın yanına olacağını açıklayan Çavuşoğlu, tüm bu konuların önceliklerinin örtüştüğünü ve güveni karşılıklı olarak güçlendirerek birlikte hareket etmenin yararını gösterdiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Türkiye ve Fransa arkadaş ve müttefik iki ülke ve böyle kalacaklar. Samimi Olarak bağlı olduğumuz bu arkadaşlık ilişkisinin zedelenmemesi için yanlış anlaşılmalara mahal vermemeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here