Doç. Altıntaş: Korona aşısı öncesi ve sonrası asgari 6 saat uyumak manâlı

0
17
Doç. Altıntaş: Korona aşısı öncesi ve sonrası asgari 6 saat uyumak manâlı
Doç. Altıntaş: Korona aşısı öncesi ve sonrası asgari 6 saat uyumak manâlı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sıhhat Başvuru Formu ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, vücudun savunma hücrelerinin uykuyla fazla ilişkili olduğunu belirterek, koronavirüsü (Covid-19) aşısı öncesi ve ardından minimum 6 saat uyumak gerektiği uyarısında bulundu.

“Vücudumuzda savunma hücresi dediğimiz beyaz küreler var. Beyaz kürenin aktivitesine bakmışlar. Yalnızca bir gün, tek bir gün, 4 saatin altında uyuyacak olursan aktivitesi hücrelerinin yüzde 70 azalıyor. Bu hücreli ne için gerekli? Kanser hücrelerini öldürmek için gerekli, vücudunuza giren virüsleri bakterileri öldürmek için gerekli” diyen Altıntaş, aşı olacak vatandaşların aşı öncesi ve sonrasında mutlaka korunması gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Altıntaş şunları söyledi:

“AŞIDAN ÖNCE AĞRI KESİCİLER VE ALERJİ İLAÇLARI KULLANILMAMALI”

“Mutlaka aşı olmadan önce bir sızı kesiciler kullanılmaması gerekiyor. Çünkü aşının etkinliğini azaltıyor. İkincisi alerji ilaçlarının kullanılmaması gerekiyor. Üçüncüsü de altı saatin üstünde mutlaka uyku uyunması gerekiyor. Alerji hastalarının bilhassa şuna uyarı etmeleri gerekiyor. Mutlaka birkaç günlüğüne alerji ilaçlarına ara vermeleri gerekiyor. Bizim aşıdaki amacımız şu, kişiye o mikropla ilgili bilgiyi veriyoruz ve vücudun savunma hücrelerinin o bölgeye gelmesini istiyoruz. Gelsin toplansınlar diye. Lakin alerji ilaçları ne yapıyor? Hani kolunuzda, bacağınızda kaşıntı olmasın diye o alerji hücrelerinin oraya gelmesini o ilaçlar engelliyor. Dolayısıyla o ilaçları aldığınız vakit o bölgelerde ya da kanınızın içerisinde savunma hücrelerinin gelmesini engellediği için virüsle savaşınızda zayıflıklar meydana geliyor.”

“UYUMAZSANIZ VİRÜSLE SAVAŞINIZ YARI YARIYA AZALIR”

Doç. Dr. Nejat Altıntaş, korona virüsü aşısının uykuyla ilgisine dair demin bir çalışması olmadığını oysa daha önceki aşılarla ilgili incelemeler olduğunu belirtti. Altıntaş, “Bu dönemde biliyorsunuz, herkesin uykusu bozulmuş vaziyette, insanlar uyumuyorlar, gece yatmıyorlar, sabahleyin dürüst sürükleyici kalkmıyorlar ister istemez. Gittiniz corona virüs aşısı oldunuz ama sürükleyici uyumadınız 6 saatin aşağıda uyudunuz. Sizde oluşacak antikor seviyesi yüzde 50’nin daha altındadır. O zaman uykunun en büyük faydası uyumak sizin koronayı yenmenize sebep olur. Somurtkan takdirde vücudunuzda savunma hücreleri oluşamaz, virüsle savaşınız da benzeri yarıya azalmış olur. Bunun için aşı ve sonrası en düşük 6 saat uyumak kayda değer” diye konuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here