Dolar tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı!

0
34
Dolar tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı!
Dolar tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı!

Dün piyasaların kapanışına dürüst hareketlenen dolar/TL 8,54’e değin yükselirken 8,58’deki tarihi seviyelerine bir adım daha yaklaştı.

Dünkü yükseliş sonrası günü 8,50’nin hemen aşağıda tamamlayan dolar/TL bu sabahleyin saatlerinde 8,54-8,55 düzeyinde el değiştiriyor.

EURO REKOR TAZELEDİ

Euro/TL ise 10,43 ile rekor tazeledi. Bu sabahtan saatlerinde euro/TL, geçen günkü kapanış seviyeleri olan 8,40’larda operasyon görüyor.

STERLIN 3 AYIN ZİRVESİNDE

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklenenden daha erken faiz artırımı yapacağı tahminlerinden yardım bularak dolar karşı üç ayın en yüksek seviyesini gördü; dolarda ise bugün açıklanacak enflasyon göstergelerinden PCE verisi takip ediliyor.

Sterlin dün bir BoE yetkilisinin merkez bankasının gelecek yıla dek faizleri artırabileceği açıklamasının ardından yüzde 0,58 yükseldikten sonradan bugün kazanımlarını koruyarak 1.4203 dolarda operasyon gördü. Euro/sterlin yüzde 0,04 layık kaybıyla 85.83 sterlinde seyretti.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gevşek para politikasını destekleyen açıklamalarının arkasında dün 1.2266 dolarda beş buçuk ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra gerileyerek 1.2192 dolarda işlem fark etti. ECB para politikası toplantısı 10 Haziran’da düzenlenecek. Ekonomistler enflasyon göstergelerinden PCE verisinin Nisan’da yıllık bazda yüzde 2,9 artacağını varsayım ediyorlar. PCE verisi Mart’ta yüzde 1,8 yükselmişti.

S&P’NİN TÜRKİYE RAPORU BEKLENİYOR

Haftanın son işlem gününde yurt içinde yoğun veri gündemine ek olarak Standard and Poors’un (S&P) daha önce açıkladığı takvimde bulunan olası Türkiye raporu beklenecek. S&P’nin Türkiye için kredi notu “Atıl” dış görünüş ile “B+” seviyesinde bulunuyor ve piyasalarda muhtemel bir değerlendirme gelse bile Türkiye’nin notunda ve görünümünde bir değişim beklenmiyor. Küresel piyasalarda ise Biden’ın bugün açıklayacağı 6 trilyon doları bulması beklenen ABD’nin 2022 yılı finansal bütçesi takip edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here