Donduğunda kristalleşen bala uyarı! Hemen çöpe atın

0
18
Donduğunda kristalleşen bala uyarı! Hemen çöpe atın
Donduğunda kristalleşen bala uyarı! Hemen çöpe atın

Yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığı şu günlerde özellikle bal tüketmeyi seven vatandaşların akıllarında ‘balı nasıl saklamalıyım’ sorusu oluşuyor. Satıcılar, yüksek sıcaklıklara rağmen balın buzdolabına konulmaması konusunda vatandaşları uyarırken, doğrudan doğruya güneş ışığına da maruz bırakılmaması gerektiğini söyledi. Sıcak havalardan korkarak buzdolabına konan balda oluşan kristalleşme, glikoz konulduğunun işaretçisi olduğundan bu balın yenilmemesi öneriliyor. 

Bu hastalığın fark edilme oranı çok düşük!Bu hastalığın fark edilme oranı fazla düşük!


  
BALI BUZDOLABINA KOYMAYIN

Eskişehir’de yöresel lezzetler üstüne satmak yapan işletmeci Elif Yıldız, bal ile ilgili çoğu veri kirliliği olduğunu, çok artı seçeneği olan balın orijinalliğinin çoğu zaman ayırt edilemediğini aktardı. Balın saklanması konusunda konuşan Yıldız, “Bal katiyen sıcakta bozulmaz. Petekli balda ise peteği eriyebilir. Balın üretiminde üreticiler arıyı özellikle soğuk havalara maruz bırakmazlar, ısı dengesi için mücadele verirler biz de arının ürettiği balı buzdolabına atama gereksinimi duymayız. Balı saklarken en sık yapılan hatalardan biri direkt güneşe ayrılmak, diğeri ise buzdolabına koymaktır. Balın raf ömrü fazla uzundur. Eğer orijinal doğal bal ise 2-2,5 yıla kadar dayanabilir” diyerek balın buzdolabına konmasının gereksiz olduğunu belirtti. 


  
KRİSTALLEŞEN BALI TÜKETMEYİN 

Kışın bayağı bir mutfak dolabında saklanan balın da donabileceğini dile getiren Elif Yıldız, bu durumda balı ‘benmari’ yani sıcak suyun üstüne bir kap içerisinde eritme yöntemi kullanılabileceğini aktardı. Donan balın kaşıkla kontrol edilerek tüketilmesi gerektiğini açıklayan Yıldız, “Olağan bir mutfak dolabında saklarken de bal ara sıra donma yapabilir. Eğer orijinal balsa kışın donabiliyor. Donma yapan balı doğrudan doğruya ısıya maruz ayrılmak yerine benmari usulü ile tekrardan eski haline getirebilirler. Ama eğer yazın sıcaklardan korkup buzdolabına koyarsanız da balınız donar, burada da dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Donan balınızı kaşıkla denetleme ettiğinizde çıtır çıtır şekerlenme sesi gelmiyorsa, sürülebilir bir çikolata kıvamındaysa bu orijinal baldır. Kristalleştiyse eğer kesinlikle yemeyin ve çöpe atın. Bu bala glikoz konulmuştur, orijinal değildir” diyerek önerilerde bulundu.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here