DSÖ’den Yemen’e 31 ton tıbbı malzeme yardımı

0
11
DSÖ'den Yemen'e 31 ton tıbbı malzeme yardımı
DSÖ'den Yemen'e 31 ton tıbbı malzeme yardımı

Husilere ast SEBE haber ajansına göre, 31 ton sağlık malzemesi yardımını Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) ait bir kargo uçağıyla Sana Milletlerarası Havalimanı’na ulaştı.

Yemen’deki Birleşik Milletler (BM) İnsani Takviye Koordinasyon Ofisi (OCHA), 25 Ağustos’ta uluslararası topluma ve bağışçılara Yemen’in su ve hijyen ihtiyaçlarını acilen finanse etme çağrısında bulunmuştu.

Ofisten yapılan açıklamada, Yemen’de 15 milyondan fazla kişinin su ve hijyen konusunda yardıma gereklilik duyduğu, bunlardan 8 milyonun ise ivedi gereksinim sahibi olduğu aktarılmıştı.

Nüfusun yüzde 80’i insani yardıma gereksinim duyuyor

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yandan başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yanlamasına Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

BM’ye tarafından dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de nüfusun yüzde 80’i insani destek ve korumaya gereksinim duyuyor.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here