Durağan araziler ekilip hasadı yapıldı, geliri ihtiyaç sahiplerine

0
7
Durağan araziler ekilip hasadı yapıldı, geliri ihtiyaç sahiplerine
Durağan araziler ekilip hasadı yapıldı, geliri ihtiyaç sahiplerine

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kulu ve Meram ilçelerinde mülkiyeti kendisine ait olan durağan durumdaki 1 milyon 500 bin metrekare araziyi üretime kazandırmak ve buradan elde edilecek geliri sosyal yardımda göstermek üzere Türkiye’ye örnek bir alıştırma yürütüyor. Meram’da Çomaklı Mahallesi’ndeki arazide ekimi yapılan arpanın hasadını gerçekleştiren Milletlerarası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi’ne ait atıl durumdaki arazileri tarıma kazandırmak için başta arazilerin envanterini çıkardıklarını, peşinde il sınırları içindeki tüm arazilerde ekim işlemi yaptıklarını söyledi.  Altay, ”Çomaklı mahallemizde ilk ekimi 2020 yılının Kasım ayında gerçekleştirmiştik. Tarımda en manâlı önceliklerimizden birisi yerli ve ulusal tohum göstermek. Burada da Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü göre geliştirilmiş ‘Larende arpa’ tohumunu kullandık. Ekim işlerini yaparken arazilerimizin hem hazırlanması hem gübrelenmesi ayrıca de tohumun toprakla buluşturulması işlemlerinde bölgedeki çiftçilerimizden destek aldık. Böylece çiftçilerimizi de sisteme dahil etmiş olduk” diye konuştu. 

SUSUZ ORTAMDA MAHSUL YETİŞTİRİLDİ  

Çomaklı’da hasat yapılan 700 bin metrekarelik alandan toplam 140 bin kilogramlık ürün elde etmeyi planladıklarını açıklayan Altay, şunları söyledi: ”Burada ayrıntılarıyla susuz ortamda bir mahsul yetiştirildi. Böylece inşallah yaşamayız lakin ağır bir susama durumunda da bölgede yetişebilecek ürünle ilgili bir Ar-Ge çalışması yürütmüş oluyoruz. Bu yıl kuraklık şartlarından dolayı 200 kilogramlık bir rekolte beklentimiz var. Ürünler işlendikten sonradan depoya sevk edeceğiz. Lisanslı depoda depolanacak. Ticaret Borsamıza da desteğinden nedeniyle teşekkür ediyorum” 

GELİRİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILACAK 

Altay, hasattan elde ettikleri ürünün tamamını sosyal yardımda kullanacaklarını, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak tarımla uğraşmaya, tarımda öncü olmaya devam edeceklerini kaydetti.  

Çomaklı Mahalle Muhtarı Hasan Dinç de, kuru tarım denemesi yaparak arpa ektiklerini belirterek, ”Cenab-ı Allah ne kadar yağmur verdiyse pek oldu. Herhangi bir sulama yapılmadı. Çok güzel de verim alındı. Burası dingin bir araziydi. Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle bereketli arazilere dönüştürdük. Buradaki ürünler sosyal yardımlarda kullanılarak baştan geri mutasyon sağlanacak. Özellikle ilaçlamasında, gübrelemesinde mahallemizin insanlarının emeği var. O halk müziği da ekonomiye katkı maddesi sağladı” dedi. 

‘VERIMSIZ DÖNEMLERDE MAHSUL ALABİLDİĞİMİZİ GÖRDÜK’

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi bünyesinde görevli Ziraat Mühendisi Muhammet Özen, hareketsiz durumda yer alan tarımsal alanlardaki imal yapılmayan yerlerde ürün ektiklerini kaydetti. Özen ”Burada da kurak şartlarda arpa yetiştiriciliği yapıyoruz. Özellikle yerli tohum kullandık. Çünkü mevsimsel olarak en kıraç ve verimsiz yıllarından bir tanesini yaşıyoruz. Burada en kıraç yıllarda verimimiz düşük olduğunda, ülke ekonomisine ne dek katkı sağlamamız gerektiği açısından bir test yaptık doğrusu. Şu lahza için kurak dönemlerde mahsul alabildiğimizi gördük” dedi. 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram ilçesi Çomaklı Mahallesi’ndeki 700 bin metrekare arazinin yanı sıra Kulu ilçesinde de tekrar tembel durumda yer alan 800 bin metrekare arazide nohut ekimi yaparak bölgeyi ekonomiye kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here