Duygun Yarsuvat kimdir, kaç yaşında? Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat neden öldü, hastalığı ne?

0
1
Duygun Yarsuvat kimdir, kaç yaşında? Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat neden öldü, hastalığı ne?
Duygun Yarsuvat kimdir, kaç yaşında? Galatasaray eski başkanı Duygun Yarsuvat neden öldü, hastalığı ne?

Duygun Yarsuvat gelen son dakika haberi ile tüm Galatasaray camiasını üzdü. Geçtiğimiz yıl uzun bir süre koronavirüs tedavisi görebilen ve ardından iyileşen Duygun Yarsuvat 84 yaşında yaşamını yitirdi. 2014-2015 yılları aralarında Galatasaray Başkanı sıfatıyla yönetim kurulunu yöneten Duygun Yarsuvat, akademik kariyeriyle de tanınıyor. Çoğu divan kurulunda ön sıralarda zirve gösteren Yarsuvat, sarı kırmızılı camianın sevilen isimlerindendi. 

DUYGUN YARSUVAT KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Profesör Dr. Duygun Yarsuvat, 18 Ağustos 1937 İstanbul doğumludur. Galatasaray camiasının önde gelen isimlerinden Türk akademisyen, hukukçu ve Spor yöneticisidir. 35. Galatasaray Spor Kulübü başkanıdır. 83 yaşında başkan seçilen Yarsuvat, kulüp tarihinde en ihtiyar seçilen başkan olarak tarihe geçmiştir.

Orta öğrenimini 1948-1957 yılları arasında Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonradan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1961 yılında mezun oldu. Benzer yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne muavin olarak atandı. Lisansüstü eğitim çalışmalarına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı, 1964 yılında Belçika’da Brüksel Kitle İletişim Araçları Enstitüsü; 1966 yılında Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde devam etti. 1966 yılında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hürriyeti ve İlgili Suç Oluşturan Hükümleri” başlıklı teziyle “hukuk doktoru” unvanını aldı. 1971 yılında ise benzer üniversitede “Trafik Suçları Kriminolojisi” isimli tezi, heyet tarafından ittifakla kabul edilerek “doçent” oldu. 1978 yılında “Egzersiz Cinayet Hukuku” başlıklı tezi İstanbul Üniversitesi kadar kabul edilerek, “profesör” oldu.

1967 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk Master’ı yaptı. 1978 yılında İsviçre’de Cenevre Milletlerarası Çalışma Örgütü kapsamında çalışmalarını sürdürdü. 1987-1988 ve 1996-1997 yılları aralarında Türk Cinayet Kanunu Hazırlama Komisyonu üyeliği yaptı. 1988 ve 1992 yılları arasında Avrupa Konseyi Suç Sorunları Komitesi’nde Bilimsel Kriminolojik Konseyi üyeliğine seçildi ve bu görevi 4 yıl sürdürdü.

Akademik faaliyetlerinin yanına, 1965 yılından bu yana İstanbul Barosu’na belirtilen olan ve 1965 ve 1994 yılları aralarında Yarsuvat Hukuk Bürosu’nda avukatlık yaptı. 1994 yılından bu yandan Duygun Yarsuvat & Ömür Yarsuvat unvanlı Hukuk Bürosu’nda avukatlık faaliyetine devam etti. Son olarak  Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak atama yapmakta olup Hukuk Fakültesi’nde lisans ve lisansüstü öğrencilere suç oluşturan muhakemesi ve canice hukuku dersleri vermekteydi. Pat Diye fazla bilimsel kitabı, onlarca Türkçe, Fransızca, İngilizce makaleleri bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır, 6 torunu da vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here