e-Devlet ad soyad değişikliği nasıl yapılır? Mahkemesiz isim değişiklik başvurusu adımları..

0
2
e-Devlet ad soyad değişikliği nasıl yapılır? Mahkemesiz isim değişiklik başvurusu adımları..
e-Devlet ad soyad değişikliği nasıl yapılır? Mahkemesiz isim değişiklik başvurusu adımları..

Ad soyad değişikliği başvurusu e-Devlet uygulamasında faal olmaya başlamasıyla birlikte gündem oldu. Bundan sonra isim Değişikliği için söz konusu başvurular e-Devlet aracılığı ile alınacak. E-Devlet ad soyad başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişiler, sistem girişini yaptıktan daha sonra aşağıdaki adımları izleyerek işlemlerini tamamlayabilecek. İşte konuyla ilgili ayrıntı..

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-hizmetlerine bir yenisini ekleyerek “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı ile Isim veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” hizmetini e-Devlet Kapısına taşıdı. Buna kadar İl/İlçe İdare Kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular e-Devlet’ten yapılabilecek.

Mahkemenin aldığı kararla genel ahlaka uygun olmayan ve toplum göre gülünç olarak karşılanan isimlerde mahkeme kararı şartı aranmaksızın il ya da ilçe yönetimle ilgili kurulu kadar değiştirilebilecek. Bu gelişmenin arkasında ad ve soyad değişikliği başvurusu hakkında veri elde etmek isteyenler, isim soy ad değişikliği için gerekli evrakları ve kullanım şartlarını araştırmaya başladı.

6165434fb57f1513d8c4b1e1e-DEVLET İSİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Aşağı yer alan bağlantıya tıklayarak e-Devlet’e antre yapın.

Arkasından; arama kısmına “Ad ve Soyadı” yazdıktan sonradan “İl / İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad veya Soyadı Düzeltilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” seçeneğine tıklayın.

Bu aşamada ise “Mobil İmza” veya “Elektronik İmza” onayınız gerekmekte. İstenen girişi yaptıktan sona uygulama ekranı açılacak.

KULLANIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here