Ebrar Karakurt: Aşılması imkânsız olan duvar yoktur

0
4
Ebrar Karakurt: Aşılması imkânsız olan duvar yoktur
Ebrar Karakurt: Aşılması imkânsız olan duvar yoktur

A Ulusal Kadın Voleybol Takımı’nın başarılı smaçörü Ebrar Karakurt, kendi adını taşıyan voleybol akademisinde dezavantajlı kız çocuklarının hayatına sporla dokunarak onlara ‘İsterseniz her şeyi yapabilirsiniz’ mesajı veriyor. 21 yaşındaki milli sporcu Ebrar Karakurt, ‘Nasıl eşitlikçi bir gelecek kurarız?’ fikrinden yola çıkarak kurduğu akademiyle ilgili yürüttüğü çalışmaları, geleceğe dair projelerini ve hedeflerini Uyruk’ten Meltem Günay’a anlattı.

EŞİTLİKÇİ BİR GELECEK İÇİN

‘Ben herhangi bir çocuğun imkanı olmadığı için spordan uzakta kalmasını istemiyorum’ diyen Karakurt şöyle devam etti: “Böyle bir oluşumun içerisinde elde etmek, benim gibi çocukluğundan beri sporla bağ ayarlamak isteyen kız çocuklarına kendilerine inanmaları için motivasyon sağlayabilmek beni çok heyecanlandırıyor. Hedefimiz, baht verilmemiş kabiliyetli, hevesli çocukları gereken imkanlarla buluşturmak, mümkün olan azami yerde maksimum sayıda ekip belirlemek ve bu çocukların önünü açmak. Akademide 70 kız çocuğu ve takımlara koçluk yapan SoyalBen Vakfı gönüllülerinin koçluk becerilerini profesyonel antrenörlerin rehberliğinde geliştiriyoruz. Paylaşımda bulunduğum her kız çocuğunun ayrı hayalleri ve endişeleri var. Iki Taraflı amaçları ise başarılı olabilmek. Biz Akademi’de sporun ötesinde hayat becerilerini geliştirebilmeleri için de eğitimler düzenliyoruz. Hem başarılı keza de iyi bireyler olacaklarından çok eminim.”

611e01f7b57f1501646dff6dTokyo 2020 Olimpiyatları’nın yıldızı Karakurt sporcu gençlerle yakından ilgileniyor

AŞILAMAYACAK ENGEL YOKTUR

Karakurt imkan sağlanırsa aşılamayacak hiçbir engelin olmadığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Anton Çehov’un fazla sevdiğim bir sözü var; ‘Aşılmasına imkan olmayan hiçbir duvar yoktur.’ Bazen önünüze aşamayacağınızı sandığınız engeller çıkarabilir. İnanıyorum ki bundan böyle kadınların aklınıza gelebilecek her alanda çok başarılı bir şekilde var olması bu tarz düşüncelerin değil olmasını sağlayacak. EKA gibi projeler ile kız çocuklarının sporla, kendileri ve istedikleri ile senet kurabilmeleri, kendilerine inanmaları için yardım olmaya devam edeceğim. Tek bir kız çocuğunun bile hayatına değmek benim için tanım edemeyeceğim kadar anlamlı.”

‘HER KIZ ÇOCUĞUNA UMUT OLDUK’

Kadınların sporun içerisinde olmasının sosyal hayatta da daha görünür olmalarını sağlıyor. Voleybol benim daha kuvvetli, kendine inanmaktan vazgeçmeyen ve pes etmeyen biri olmamda çok önemli bir yere sahip. Sporun herhangi bir dalının da aynı duyguları harekete geçireceğini biliyorum” dedi. Olimpiyatlarda Türk kadını temsilcilik ettiklerini söyleyen Karakurt sözlerini sürdürdü; “Ekip olarak çok gururluyuz. Katiyen pes etmeden, sonuna kadar savaştık. En iyisi için çalışmaya devam edeceğiz. Ülkede spora erişimi olmayan her kız çocuğuna umut olduğumuzu ve kadınların istedikleri her alanda var olabileceklerini bir kez daha gösterdiğimize inanıyorum.” Karakurt  “Dünyanın sayılı voleybolcularından biri olmayı”  hedeflediğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here