ECOWAS’ın Nijer’de darbecilere verdiği süre doldu

ECOWAS’ın Nijer’de darbecilere verdiği süre doldu

ABONE OL
Ağustos 7, 2023 09:00
ECOWAS’ın Nijer’de darbecilere verdiği süre doldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA & Ensonhaber

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonuldu ve o akşam asker idareye el koyduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Kumandanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Muhafaza Ulusal Kurulu (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenerek geçiş hükümetinin başına geçti.

Askeri cuntaya verilen 1 haftalık müddet bitti

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) 30 Temmuz’da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un hür bırakılması ve tekrar misyonuna dönmesi için verdiği 7 günlük mühlet lokal saat ile 00.00’da doldu.

Bu müddette taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini bildiren ECOWAS beklenenin tersine mühletin dolmasıyla askeri bir operasyon başlatmadı.

ECOWAS ülkelerinin Nijer’e yaptırım kararını protesto etmek ve orduya takviye için şov düzenledi

ECOWAS, mümkün bir müdahale planının ayrıntılarını netleştirse de hem kendi üyeleri ortasında hem de komşu ülkelerde görüş ayrılıkları yaşanıyor.

Yönetiminde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, Nijer’e askeri müdahale yapılması durumunda ECOWAS üyesi ülkelerden birine birdenbire saldıracaklarını açıklarken tekrar cunta idaresinin olduğu Gine de askeri müdahaleye karşı durduğunu belirtiyor.

ECOWAS üyesi Senegal, Fildişi Kıyısı, Nijerya ve Benin ise blokun kararlarına tam takviye veriyor.

ECOWAS üyesi olmayan bölge ülkeleri Cezayir, Moritanya, Çad ve Libya da askeri müdahale planına karşı çıkıyor.

Nijer hava alanı kapatıldı

Sürenin dolmasına birkaç saat kala askeri cunta Vatanı Müdafaa Ulusal Kurulu (CNSP) tarafından yayımlanan bildiride beklenen bir taarruza karşı Nijer hava alanının ikinci bir emre kadar kapatıldığı duyuruldu.

Yabancı bir ülkenin ECOWAS iş birliğinde Nijer’e operasyon hazırlığında olduğu tez edildi ve ECOWAS’ın halihazırda iki Orta Afrika ülkesine asker konuşlandırdığı kaydedildi.

“Askeri operasyon için daha fazla vakte gereksinim var”

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise ECOWAS’ın askeri operasyon için daha fazla vakte gereksinimi olduğunu yazdı.

Haberde ECOWAS ülkelerinden birinde misyon yapan üst seviye bir askeri yetkilinin “Şu an için bu türlü bir askeri harekata katılmadan evvel birliklerimizin gücünü artırmamız gerekiyor. Rastgele bir askeri harekatın başarısı düzgün bir hazırlığa bağlıdır.” sözüne yer verildi.

Askeri yetkiliye nazaran ECOWAS’ın askeri müdahaleye hazırlanmak için daha fazla vakte gereksinimi var lakin bu süreçte de ECOWAS, ekonomik yaptırımlar kanalıyla Nijer’e baskıya devam edecek ve daha geniş ticari ambargo için milletlerarası kurumlardan takviye arayacak.

Konuya ait şimdi resmi bir açıklama yapmayan ECOWAS’ın cuntaya tanıdığı süreyi 1 hafta daha uzatacağı kestirim ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.