Eğlenceli ve esnek çalışma hayali: Fenomen olmak

Eğlenceli ve esnek çalışma hayali: Fenomen olmak

ABONE OL
Ekim 22, 2022 23:21
Eğlenceli ve esnek çalışma hayali: Fenomen olmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medyada fenomenler, kıyafetten restorana, mobilyadan bebek mamasına her hususta tekliflerde bulunuyorlar. Birçok marka da reklamlar için fenomenlere önemli bütçeler ayırılıyor. Fiyatlar eser armağanından 200 bin TL’lere kadar ulaşabiliyor. Bu nedenle başta gençler olmak üzere birçok toplumsal medya kullanıcısı fenomen olmaya çalışıyor. Ünlü olmak için tüm hudutları zorlayanlar, hatta çocuklarını kullananlar dahi var. Herkesin fenomen olamayacağını belirten uzmanlar sürdürülebilir tesir için bu işin de muhakkak kriterler çerçevesinde yapılması gerektiği ikazında bulunuyor.

Amaç çok izlenmek

Konuyla ilgili bilgi veren Akademisyen Muharrir Ecehan Ersöz “Bu hususta fenomen ve influencer olmak üzere iki kavramı ayrıştırmak gerekiyor. Her iki kesim de toplumsal medyada kıymetli oranda içerik üretiyorlar. Sayıları ise her geçen gün daha da fazlalaşıyor. Bu iki kavram birbirine yakın görülüyor fakat ortalarında en temelde bir ayrım var. Fenomenler daha fazla dikkat çekecek viral dediğimiz yüksek paylaşım oranı yakalayacak içerikler üretiyorlar. Burada belirli bir alanı sahiplenmekten fazla çok izlenme ve paylaşım olacak içerikler oluşturuyorlar. İçeriklerinde sıra dışılığın, aşırılığın ve tehlikeleri göze almanın daha ön planda olduğunu görüyoruz. Örneğin yakın vakitte İtalya’nın Amalfi kentindeki katedralde üstündeki kırmızı pelerinle yarı çıplak poz veren İngiliz toplumsal medya fenomeni, bölge halkının reaksiyonunu çekti. Bu formda cüret hudutlarının aşıldığı durumlar görülebiliyor” dedi.

Etki yaratmak için 5 kriter önemli

Influencerın kelimine manasını ise ‘sosyal medyada tesir yaratan, tesirli olan kişi’ olarak tanımlayan Ersöz, “Dolayısıyla influencerlık ferdî markalaşma konusunun ehemmiyet kazandığı bir alan. Bu yola çıkanlar kendini tanımak, yanlışsız ilgi alanını bulmak, imaj idaresi, konuşma tarzı, vücut lisanı üzere mevzularda da kendine yatırım yapmalı. Tesir yaratabilmek için bu bileşenleri hakikat yönetmek gerek. İlaveten yapılan işin tabiatı gereği marka ve pazarlama mevzularına yönelik bilgi sahibi olunması lazım” diye konuştu.

Sürdürülebilir tesir yaratmak için 5 kritere dikkat çeken Ersöz, “İçerik kalitesi en başta geliyor. Bu mevzuda yaratıcılık kıymetli yoksa uzun vadede içerik üretiminde yaşanacak tıkanmalar işin sürdürülebilirliğini engelleyebilir. Buna ilaveten takipçilere yönelik empati yapmak, ilgi alanındaki trendleri izlemek, daima irtibatta ve etkileşimde kalmak gerekiyor” sözlerini kullandı.

Sayıları 60 bini geçiyor

Kariyer perspektifi yaratabilir : Bazen de influencerların ilgi alanı olmaktan çok eğitim aldıkları ya da deneyim kazandıkları alanda bu işi yaptıklarını görüyoruz. Gerideki birikim bu durumda fark yaratmalarına katkı sağlıyor ve mesleklerini güçlendiriyor.

Türkiye’de 1000 ile 10 milyon takipçiye sahip 60 binden fazla influencerın bulunduğuna dikkat çeken Ersöz, “Bu sayı daima artıyor. Günümüzde dijital platformlar, fotoğraf, görüntü çekimi ve montaj formüllerini kolaylaştırdı. Yeniden influencer olmanın talep görmesinde çalışma şartlarının rahat ve eğlenceli görülmesi bu alana yönelmeyi artırıyor. Tüm bunların yanında aslında bilgi birikimi, disiplin, yaratıcılık, bağlantı marifeti gerektiren bir alan. Bu da muhakkak alanlarda eğitim almayı gerektiriyor. Çıkar noktasında da nizamlı içerik paylaşımı, takipçi sayısı, etkileşim, izlenme oranı üzere kriterler tesirli oluyor. Bu kriterlere ehemmiyet verenler aşikâr müddet sonrasında aylık ortalama 20 ila 30 bin TL ortasında gelir elde edebiliyorlar. Bu çok yüksek takipçiler hesaplar için 200 bin TL’ye kadar çıkıyor” dedi.

‘Takipçilerini yanıltabiliyorlar’

Influencerların en çok moda, teknoloji, konut dekorasyon, anne-çocuk kategorisi ve lifestyle kategorilerindeki eserlerin satışında tesirli olduğunu aktaran Ersöz, vakit zaman da takipçilerini yanılttıklarını söyledi. Ersöz, “Eğer tecrübe aktarılan bahis yahut eser ile ilgili kâfi bilgiye sahip değillerse bu durum yaşanabiliyor. Sonuçta bu bir tanıtım işi ve tanıtılan eserin ya da hizmetin özelliklerine hâkim olmak gerekiyor. İş birliği ismi altında yapıldığı için bu hususa dikkat edilmeli. Hakikat bilgiler paylaşılmalı. Eserin gerçekleştirmediği yararlar vaat olarak sunulmamalı. Satış odaklı olup aldatıcı bilgi sunulmamalı. Telaffuzlar, kullanılan lisan bu noktada değerli. Öteki türlü takipçiler mağdur olabiliyor, hayal kırıklığı yaşanıyor. İlavaten hem influencerın kendisinin hem de markanın prestij ve inanç kaybetmesi kelam konusu. Bu sebeple şeffaf ve objektif olmak çok büyük kıymet taşıyor. İrtibat kriterleri ve ürün/hizmet bilgisi manasında itina gösterilmeli” sözlerini kullandı.

Çocuğun kişiliğinde sorun yaratabilir

Bazı ‘anne fenomenler’ çocuklarının her anını yayınlayıp çocukları üzerinden para kazanıyor. Ersöz, anne influencerlar hakkında ise şunları söyledi: “Anne influencerlar çocuk paylaşmayı hayatlarının bir modülü olduğu için eser kümeleriyle bağlantılı olarak tercih edebiliyorlar. Hiç paylaşmamayı tercih edenler de var. Kimi durumlarda çocuğun paylaşımı ebeveynler ortasında tansiyona bile yol açabiliyor. Bu yüzden paylaşımlar anne babanın kararı ile birtakım kriterlere dikkat ederek yapılmalı. Fotoğraf ve görüntülerde çocuğun korunumuna itina gösterilmeli. Toplumsal medya kamuya açık bir alan bunun şuurunda olmak gerekiyor. Çocuğun giysi ve tutumlarında doğallığının korunmasına dikkat etmek değerli. Bazen çocuğun sempatisi üzerinden tanıtım yapmak için yapılacak yönlendirmeler kişiliğinde sorun yaratabilir. Çocuğun paylaşımdaki rolü, ne halde paylaşıldığı onun üzerinde olumsuz tesir bırakmamalı. İlaveten çocuğun ne sıklıkta paylaşıldığı değerli bir kriter oluşturuyor. Filtreler gerçeklik algısında uzun vadede sorun yaratabilir.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.