Ekmek büfesini yakmakla suçlanıyordu: Ben yapmadım

0
12
Ekmek büfesini yakmakla suçlanıyordu: Ben yapmadım
Ekmek büfesini yakmakla suçlanıyordu: Ben yapmadım

Bakırköy 55. Asliye Canice Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ali Yıldız duruşmaya SEGBİS ile katılırken, müşteki Mithat Ali Yanbeyi ve taraf avukatları mahkeme salonunda hazırlanmış bulundu. 

“BU OLAYI NASIL GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİ BİLMİYORUM” 

Davalı Ali Yıldız duruşmadaki savunmasında, “Durum günü 17 günlük sokağa çıkma yasağı vardı, bundan dolayı evime polisler suç oluşturan yazmasın diye gidemedim. Bakırköy İncirli Metrosu’nun önünde bulunan banklar vardı. Ben de sabahtan saat 05:00’e dek yasağın bitmesini burada bekliyordum. Takriben 3 – 4 saat burada kaldım, saat 02:30 – 03:00 sıralarında büfenin oraya ekmek kamyonu geldi ve büfeye kasalarla ekmek bıraktılar. Onlar gittikten takriben 3 – 5 dakika sonra ben de büfenin kapısı çekmek suretiyle açarak içeriye girdim. İçeriden 2 tane ekmek ve 1 tane su aldım, poşete koyup çıktım. Büfenin kapıları kilitliydi oysa ben çekip başlamak suretiyle açmıştım. Ben ayrıldıktan takriben 6 dakika sonra yangın çıkmış fakat benim bu yangın ile hiçbir ilgim yoktur. Büfeyi ben yakmadım, hem büfenin içerisinde kırmızı bir mont vardı, onu da üzerime giyip çıktım. Olayla alakalı pişmanım. Almış olduğum iki ekmek, bir su ve montun parasını ödemek istiyorum. Meydana Çıkan yangın ile alakalı da zarar ne ise onu da onarmak isterim. Bu olayı nasıl gerçekleştirdiğimi bilmiyorum, olaydan dolayı ailem ile aram açıldı. Ben yurtlarda büyüdüm, bunu yapmam laf konusu değildir, yapmadığım halde zararı yerine getirmek istediğimi açıklama ettim. Keza, üzerimde anlayışlı olmak ya da yarı brülör bir şey yoktu, olaydan nedeniyle mağdurum” dedi. 

“BÜFENİN KAPISINDA İKİ TANE KİLİT VARDI” 

Ekmek büfesinin işletmecisi müşteki Mithat Ali Yanbeyi, “Büfenin kapısında iki tane kilit vardır. böylece sanığın çekerek açması olası değildir. Olaydan önce saat 19:00 – 19:30 gibi büfeyi kilitleyip kapatmıştım. Büfenin anahtarları iki tane tedarikçimizde bulunur, bu tedarikçiler biri İstanbul Halk Müziği Ekmek’in (İHE) kendi ekmek dağılım personelidir. Bu tedarikçiler saat 01:00 – 02:00 sıralarında büfeye gelip ekmek bırakırlar, sonradan da kapıyı kilitleyip oradan ayrılırlar. Durum günü saat 03:00 sıralarında orada bulunan esnaflar beni arayarak büfemin yandığını söylediler. Yaklaşık 15- 20 bin TL  zararımız vardır, zararımızın giderilmesini istiyoruz, sanıktan şikayetçiyim” diye konuştu.  

DURUŞMA ERTELENDİ

Cumhuriyet Savcısı sanığa yasağın bitmemesine rağmen  2 – 3 saat bekledikten daha sonra neden olay yerinden ayrıldığını sordu. Sanık Ali Yıldız da “Ekmek ve su aldıktan sonradan büfenin kapısı açık kalmıştı. Ayrıca saat 04:00 olduğu için insanların işe gittiklerini de gördüm. Beni büfenin orada görmelerinden korktuğum için köprüden karşısında tarafa geçip taksi ile Bağcılar’a gittim” biçiminde yanıt verdi. Duruşma heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, sanığın zararı ödeyerek buna ilişkin fiş sunması yönünde bir sonraki celseye değin vakit verilmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

İDDİANAME

İddianamede İstanbul Halk Ekmek Kurumu’na ait olan ve müşteki Mithat Ali Yanbeyi göre işletilen Bakırköy’de yer alan ekmek büfesinde 7 Mayıs’da meydana gelen yangın ihbarı üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.  Müşteki Yanbeyi’nin beyanında büfede yer alan montu ile bir arz paranın olmadığını görerek şikayetçi olduğuna iddianamede yer verildi. İddianamede dosyada bulunan kamera görüntülerine göre şüphelinin bir kaç sefer büfeye girdiği ve son çıkışından derhal sonra yangının başladığı anlatıldı. İddianamede, şüphelinin yangını kabul etmese de, dosyadaki kamera görüntülerine tarafından büfeyi yaktığı anlaşıldığından cezalandırılması istendi. Yıldız’ın “Genel güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye sokulması” , “Gece vakti hırsızlık” , “Ulus malına hasar verme” ve “İş yeri dokunulmazlığının ihlali” suçlarından toplamda 11 yıldan 29 yıla dek hapsi istek ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here