Ekonomik krizin tesiri araştırma sonuçlarına yansıdı: Gelecek bir ‘düş’

Ekonomik krizin tesiri araştırma sonuçlarına yansıdı: Gelecek bir ‘düş’

ABONE OL
Kasım 23, 2022 19:00
Ekonomik krizin tesiri araştırma sonuçlarına yansıdı: Gelecek bir ‘düş’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), 6 Mayıs -11 Haziran tarihlerinde KONDA Araştırma Ve Danışmanlık ile birlikte gerçekleştirdiği “Gençlerin Gereksinimleri Araştırması”sının sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya 17-30 yaş aralığındaki 1542 kişi katıldı.

Araştırmaya nazaran gençlerin yüzde 59.3’ü öncelikli muhtaçlıklarının burs takviyesi olduğunu söyledi. İştirakçi her beş gençten birinin aylık hane gelirinin 500 TL’den az olması da dikkat çekti. Rapora nazaran gençlerin yüzde 26.1’i geri ödemesiz burs alırken yüzde 38’i ise burs yahut geri ödemeli tahsil kredisi almıyor. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 37’si ailesinden rastgele bir harçlık almıyor, hem okuyup hem çalışan gençlerin yarısından fazlasının ise taban fiyattan düşük fiyat alıyor.

KENDİ ODALARI BİLE YOK

Araştırmada gençlerin hayat kurallarına dikkat çekildi. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 54.2’si ruhsal takviyeye muhtaçlık duyduğunu söyledi. Araştırmaya nazaran gençlerin yüzde 37’si devlet yurdunda kalırken yüzde 34.2’si ise ailesinin yanında yaşıyor. Gençlerin yüzde 44.7’sinin de kendisine ilişkin bir odası bulunmuyor.

Gençlerden yalnızca yüzde 64.5’nin bilgisayara sahip olduğunun belirtildiği rapora nazaran toplumsallaşma çağında olan iştirakçi gençlerin yüzde 42.5’i tiyatro sinema üzere aktivitelere para harcayamıyor.

YURT DIŞINA GİTMEK İSTİYORLAR

Araştırmaya gençlerin yaşadıkları ekonomik meseleler da yansıdı. Rapora nazaran gençlerin yüzde 71.3’ü Türkiye’de bir gelecek hayal etmiyor. Gençlerin yüzde 81,6’sı imkanı olsa yurt dışında yaşamak istediğini söylüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.