Ekrem İmamoğlu aday olmadığını ilan etti mi?

0
10
Ekrem İmamoğlu aday olmadığını ilan etti mi?
Ekrem İmamoğlu aday olmadığını ilan etti mi?

Insanlar İttifakı’nda cumhurbaşkanı adayı tartışması devam ederken seri direktifler geliyor. Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, adaylık için konuşulan isimlerden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamalarının perde arkasını yazdı. Selvi’nin bugünkü köşe yazısı şöyle:

Kılıçdaroğlu’nun, “Akşener’le belirli aralıklarla görüşüyoruz. İttifakla ilgili her hangi bir sorun yok” açıklamasına sorun değil deniliyorsa orada sorun var diyecek değilim.

İki partinin yöneticileri de Akşener ile Kılıçdaroğlu’nun kamuoyunun bilgisi haricinde de ara sıra görüştüklerini doğruluyorlar.

Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında cumhurbaşkanı adayı konusunda patlak vermiş bir kriz söz konusu değil. Çünkü cumhurbaşkanı adayının belirleneceği sürece girilmedi. Az Önce masa kurulup kimin namzet olacağı üzerindeki arayış başlamadı. Lakin iki liderin önünde cumhurbaşkanı adayını vermek gibi zorlu bir sorun duruyor.

Bizde cumhurbaşkanlığı konusu önemlidir.

Bu uğurda darbeler yapıldı. Partiler bölündü.

IKI TARAFLI NAMZET BASKISI

2023 seçimlerinde Kılıçdaroğlu ve Akşener’i en çok zorlayacak konu cumhurbaşkanı adayı olacak. 24 Haziran 2018 seçimlerinde karşilikli aday çıkarmayı başaramamışlardı. İki lider bu defa ortak aday tümdengelim konusunda tabandan gelen ağır bir zorlama ile aleyhinde karşıyalar. Muhalif taban bunu tarihi bir görev olarak görüyor.

AKŞENER’DEN AÇIK ÇEK

Meral Akşener, tabandan gelen bu dalgayı fark etti. “Ben toz zerresi dek kendim için plan yapmıyor, çalışmıyorum. Türkiye’nin önünü tıkayacak kişi ben olmayacağım” dedi. Akşener, 24 Haziran seçimlerinden ders çıkardığının altını çizmeyi de ihmal etmedi. Çünkü Abdullah Gül’ün iki tarafli adaylığını engelleyen lider olarak gösterilmesi nedeniyle böyle bir vurgu yapmaya gereklilik hissetti.

KILIÇDAROĞLU’NUN ÇIKIŞI

Akşener ne kadar kendini geri çektiyse Kılıçdaroğlu o denli kendini ileri sürdü. 7 Aralık 2020 tarihinde Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında kendisine söz atan AK Parti milletvekillerine verdiği “Benim namzet olmayacağımı size kim söyledi?” yanıtından bu yana adım adım ismini ön plana çıkardı. Hem cumhurbaşkanı adaylığı CHP liderinin hakkıdır. Namzet olmaması şaşılacak olur.

KILIÇDAROĞLU DAYATMASI

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını empoze etmeye dönük çabalar Irk İttifakı içinde rahatsızlığa niçin oldu. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının bir dayatmaya dönüştüğü kanaati oluştu. İYİ Parti’nin etkili isimlerinden Cihan Paçacı’nın bu yöndeki çıkışı bir dönüm noktası oldu. Paçacı, “Kemal Bey son dönem tekil konuşuyor” diyerek ileride yaşanabilecek bir tehlikeye işaret etti. Çünkü İYİ Parti, cumhurbaşkanı adayının liderler kadar masada belirlenmesini istiyor. Kılıçdaroğlu’nun adaylığının empoze edilmesini içten bulmuyor. Hukukta usul esastan önce gelir. İYİ Parti her partinin adayının olabileceğini ama çoktan Kılıçdaroğlu isminin kendilerine emir ettirilmeye çalışılmasının içten olmadığını düşünüyor.

AKŞENER NE YERINE GETIRMEK İSTİYOR?

İYİ Parti yöneticileriyle yaptığı konuşmalardan edindiğim izlenime kadar gönüllerinde Meral Akşener’in adaylığı yatıyor. İYİ Parti’nin yükselişte olmasını, Akşener’in tek kadın aday olacağını ve muhafazakâr kesimden oy alacağı tezini öne sürüyorlar.

Ama Akşener kendisi karşilikli namzet olmasa da kimin namzet olacağını belirleyen lider edinmek istiyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI GİRDABI

Halk Müziği İttifakı’nın kurulmasında payı olan isimlerden biri olan İYİ Parti’nin etkili isimlerinden Cihan Paçacı’nın çıkışı, cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili tartışmaların ittifakı sarsacak boyutlara ulaştığının anlaşılmasına neden oldu. Bunun üstüne Kılıçdaroğlu, üslubuna ilişkin anlatmak zorunda kaldı. “Ben veya diğer bir partinin genel başkanı, ittifakı yaratıcı bütün partiler adına konuşamaz” dedi.

İMAMOĞLU, NAMZET OLMADIĞINI İLAN ETTİ Mİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği günden bu yana Cumhurbaşkanı adaylığı sorulduğunda hiç bir süre, “Aday değilim” demeyen Ekrem İmamoğlu, Ali Haydar Fırat’a yaptığı açıklama “Şu an benim aklımdan geçen ve amacım, İstanbul’da görevini en iyi yapan başkan olmaktır. Dahası hedefim, İstanbul’da en başarılı belediye başkanı olmaktır, daha ötesi yok” dedi.

İmamoğlu’nun bu sözleri cumhurbaşkanı adayı olmadığı yönünde yorumlandı. İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda geçmiş açıklamalarından bir tık ileri bir yorumlama yaptı. Fakat bu sözleri cumhurbaşkanı adaylığı defterini kapattığı anlamına gelmiyor. Konuşmasının hiçbir yerinde “Aday değilim” demiyor. Lakin daha pozitif yıpranmamak için İstanbul’a odaklandığı mesajını veriyor.

BİR MANEVRA

Ekrem İmamoğlu, sanatçı bir manevra ile kendisini cumhurbaşkanlığı tartışmalarının dışına çekiyor. Cumhurbaşkanlığı savaşında hasar göreceğini ayrım ettiği anda kendini alev hattının dışına atıyor.

Bu taktiği Mansur Yavaş uygulamış, başarılı olmuştu. 15 gündür Mansur Yavaş ismini tartışan var mı?

Fakat bazen iki adım ileri sıçramak için bir adım geri atabilirsiniz. Böylece keza isminizin yıpratılmasının önüne geçmiş olursunuz ayrıca de potansiyelinizi korursunuz.

CUMHURBAŞKANI ADAYI DEĞİLİM DEMEDİ

Hem İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı için isminin daima en ön planda yer almasının Kılıçdaroğlu ile ilişkilerini yıprattığı ve CHP Genel Merkezi’ne kendisine karşısında bir husumet oluşturduğunu gördü. Bu manevra ile kendini kavganın dışına çekti. Fakat, “Cumhurbaşkanı adayı değilim” dememek suretiyle iddiasını da sürdürdü.

Ha Kılıçdaroğlu 73 yaşında, İmamoğlu 51 yaşında. Gençliği İmamoğlu’nun en büyük avantajı. Zaten, “İstanbul’u bölge Türkiye’yi alır tezine de damga basmış olacağım” sözleri bu tercih olmazsa gelecek tercih olur mesajını taşıyor.

YANLIŞ ADRES

Ulusal Takım’ın Hollanda’ya 6-1 yenildiği maçı izlerken kahroldum. Maç bitti. Ne konuşacaklar, bu rezaleti nasıl izah edecekler diye bekledim. Kaptan Burak çıktı herkesi suçladı. Yarı sahada başkaları oynadı. Kılıçdaroğlu’nun ‘Havuz medyası içimize nifak sokmaya çalışıyor’ sözlerini de böyle okudum. Kılıçdaroğlu’da en iyi savunma saldırıdır prensibi ile hareket etmiş.

HANGİ HAVUZ

Her çıktığın yayında Halk İttifakı’nın karşilikli cumhurbaşkanı adayı olmaktan iftihar duyacağını açıklamışsın, partide sana en yakın isimler cumhurbaşkanı adaylığını bildiri etmiş, sesini çıkarmamışsın. Bu durumda bir havuz arıyorsan CHP havuzunu çağırmak gerekmiyor mu?

KRONOLOJİ

Acilen bir kronoloji vermek istiyorum.

7 Aralık 2020 Kılıçdaroğlu, “Benim cumhurbaşkanı adayı olmadığımı size kim söyledi?”

21 Nisan 2021 Kılıçdaroğlu, “Iki Tarafli manzara olursa cumhurbaşkanı adayı olurum.”

6 Ağustos 2021 Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı şerefli bir görevdir. Muhakkak önerge gelirse kabul edilir.”

6 Temmuz 2021 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, “Cumhurbaşkanı adayımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sevgi ve saygılarını iletiyorum.”

20 Ağustos 2021 CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Cumhurbaşkanı olacak birey, ittifakın lideri Kemal Kılıçdaroğlu.”

24 Mayıs 2021 CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olursa yüzde 100 kazanır.”

Havuz neredeymiş Kemal Bey?

KAYNAK: HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here