El Menfi duyurdu: Libya’da ulusal uzlaşı projesi başlatıldı

0
11
El Menfi duyurdu: Libya'da ulusal uzlaşı projesi başlatıldı
El Menfi duyurdu: Libya'da ulusal uzlaşı projesi başlatıldı

Başkanlık Konseyinin sosyal paylaşım sitesinden yaptığı yazılmış açıklamaya kadar, Menfi, dağıtılmış davalarda tutuklu bulunan ve haklarında hak kararı bahşedilen tutukluların serbest bırakılmasına istinaden, bugün varılan uzlaşının sağlanması için gösterilen tüm çabaları takdirle karşıladığını belirterek Libya halkını kutladı.

Menfi, “Geçmişin acı sayfalarını kalıplamak, anlaşmazlıkları vermek, bölünmeyi fena bakmak ve akan kanı durdurmak için Libya halkının gerçek ve önemli bir arzusu olmasaydı, bu kararlar alınmazdı.” dedi.

Geçmişi bir tarafa ayrılmak ve anlaşmazlıkları dinmek şeklinde herkeste var olan hakiki arzuyla şekillenen milli uzlaşının birincil adımlarının atılmaya başlamasından nedeniyle Libyalıları tebrik eden Menfi, insanlara vatan etrafında toplanma ve hukuk devleti kurma çağrısı yaptı.

Açıklamada, uzlaşı projesinin ayrıntıları, aşamaları ve tatbik mekanizmasına ilişkin daha fazla data verilmedi.

Libya Başkanlık Konseyi, bugün milli uzlaşı çerçevesinde siyasi mahkumların da sonunda bağımsızlık bırakıldığını duyurdu.

 “UZLAŞI SAĞLAMADAN YOL ALAMAYIZ”

ÖTE YANDAN Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sosyal ağ hesaplarından yaptığı açıklamada, devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Sadi Kaddafi’nin terhis kararına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Dibeybe, açıklamasında, “Uzlaşı sağlamadan yol alamaz; hukuku uygulamadan, kuvvetler ayrılığı ilkesine hürmet duymadan, yargı yöntem ve kararlarına uymadan da devletin dirliğini tesis edemeyiz. Bu temelde, “Sadi Kaddafi” adlı yurttaş, Başsavcılık tarafından kendisi hakkında yayınlanan terhis kararının uygulanmasıyla bugün özgür bırakıldı.” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here