Elazığ’da 2 çocuk annesi bayan devlet desteğiyle girişimci oldu!

0
10
Elazığ'da 2 çocuk annesi bayan devlet desteğiyle girişimci oldu!
Elazığ'da 2 çocuk annesi bayan devlet desteğiyle girişimci oldu!

Elazığ’ın Palu ilçesine tabi Kayahisar köyünde yaşamış 2 çocuk annesi Hacire Saylan, aile ekonomisine katkı karşılamak için kolları sıvadı. Uzun zaman araştırma yapan Saylan,  2018 yıllın da Genç Çiftlik Sahibi Projesine başvurdu. Projesi onaylanan Saylan, aldığı 30 kovan takviye ile arıcılığa başladı. Arılara korkusu olmasına karşın bu işi girişen ve şuanda korkusunun azaldığını açıklayan Saylan, kovan sayısını 60’a çıkardı. Canla başla çalışan Saylan’ın hedefi ise kovan sayısını 100’e çıkarmak ve bal üretiminin yanı sıra arı sütü de edinmek.   

Yaşlanmanın şifresini çözen araştırmada Türk kadını imzası!Yaşlanmanın şifresini çözen araştırmada Türk kadını imzası!

KADIN GİRİŞİMCİLER KORKMASIN

Bayan girişimcilerin korkmaması gerektiğini ifade eden Saylan, isteyen herkesin yapabileceğini söyledi. 2018 yıllında Genç Çiftlik Sahibi Projesine katılım yaptığını bildiren Hacire Saylan, “Katılımımız onaylandı. Aile ekonomisine katkı amaçlı bu işi yapıyorum. Eşime tezgâhtar oluyorum. Kovan temizliği, arıların bakımı olsun her türlü bakımda asistan oluyorum. İşi daha iyi öğreniyorum. İlk ilk kez 30 kovanla başladım, şimdi 2 katına çıkardık.  60 kovanımız var. İlerleyen zamanalar da hedefimiz 100 kovanı aşacak. Yalnızca bal üretiyoruz ilerleyen zamanlar da arı sütü de üretmek istiyorum. Eşime de birlikte yapalım diye söylüyorum. İlerleyen zamanlarda arı sütü üretimi de yapacağız” dedi. 


 
YAPARIM DEDİM VE YAPTIM

2 çocuk annesi olduğunu ve arıcılık haricen hayvancılıkla da uğraştığını dile getiren Saylan, “Ben de eşime muavin olmaya çalışıyorum. Eşim de bu işi seviyor. Evvelden arı korkum vardı. Şuan daha da azaldı, umarım onu da halledeceğim. Şuan bir sorun değil,  ballımızı da aldık. Buradan bayan girişimcilere şunu bildirmek istiyorum,  sakın korkmasınlar.  Tek işle yetinmesinler,  isteyen herkes yapabilir.  Ben yaparım dedim ve yaptım. Onlar da yapsınlar” diye konuştu. 

Amasya'da bu tarlada yetişen her şey ücretsiz!Amasya’da bu tarlada yetişen her şey ücretsiz!

1100 AKTİF ARICI VAR

Elazığ’da belirtilen bin 100 tane etkin arıcının bulunduğunu aktaran Elazığ Arı Yetiştiriciliği Başkanı Fırat Canbay ise, “Bu bin 100 arıcımızın kovan varlığı yaklaşık 120 bin civarındadır. 2020 yıllı içerisinde ülke ekonomisine katma bedel sağladığı Elazığ için rekolte oranı 800 ton civarındaydı. Kovan başına düşen rekolte sayısı ise 8-10 kilo civarındaydı. Türkiye ortalamasına baktığımız zaman geçen sene 14 kilo 600 gram civarında rekolte gerçekleşti. Bizler geçen yılda Elazığ olarak bu Türkiye ortalamasının altında yer aldık. Bunun en manâlı sebeplerinden bir tanesi de iklim değişikliğinin bu bölgede göstermiş olduğu problemlerden kaynaklanmaktaydı. Bizler Elazığ ilinde takriben 3 yıldır iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yaşamaktayız” şeklinde konuştu. 
  
REKOLTEMİZ YÜZDE 30-50 ARASINDA DÜŞTÜ

Bu yılki verim hakkında bilgi veren Başkan Canbay, “2021 yıllı için kovan başına düşen rekolte miktarımız ise hemen hemen 5-6 kilo civarında.  Bu kovan varlığıyla bu bölgede alacağımız bal miktarı ise 500 – 700 ton civarında seyredecektir. Bizler bahsettiğim gibi Türkiye ortalamasının yüzde 25-30 altında seyretmekteyiz. Geçen seneye nazaran kıyasladığımız süre bu yılki, rekoltemiz  yüzde 30-50 aralarında düştü. Maalesef bunun en büyük sebeplerinden bir her birine iklim değişikliğinin negatif yansıması. Elazığ’ın Palu İçesine bağlı Kayahisar köyünde genç girişimci bir kardeşimizin bal sağımını gerçekleştiriliyor. Genç kardeşimiz bir hanımefendi girişimci olarak 2018 yılında genç çiftlik sahibi projesinden faydalanarak bu arılığı oluşturdu. 2018’den beri özelikle de aile ekonomisine katkı temin etmek amaçlı eşiyle beraber bu faaliyeti yürütmekte. Özelikle bizde peşine düşüp takip ediyoruz. Genç kardeşimiz bu işi severek ve bilinçli bir şekilde yapmaya çalışıyor. İlimizdeki arıcılık faaliyetine baktığımız zaman bu bölgedeki arıcılarımızın faaliyeti genelde şubat ayında başlamaktadır. Bölgemizde çoğunlukla arıcılarımız 5-6 yeri gezdirerek yolcu arıcılık yapmaktadır.  Ancak bölgede sağımla arıcılık faaliyeti yürütülmektedir. Şubat ayından başlayan ve bu güne değin genel arıcılarımızın faaliyetinde fazla önemli girdi maliyetleri oluştu.  Bunun en büyük nedenlerinden biri ise bu yıllın verimsiz geçmesi, iklim değişikliğinin negatif yansımasından dolayı, gerek toz taşınımı, gerekse vakitsiz esen rüzgarlar ve ani yağışların olumsuz etkileri bu yılki rekolteye çok önemli bir rekolte düşüklüğü yaşattı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here