Elektrik yayılma şirketlerine 2,6 milyar liralık kıyak

0
40
Elektrik yayılma şirketlerine 2,6 milyar liralık kıyak
Elektrik yayılma şirketlerine 2,6 milyar liralık kıyak

Yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) salgınında elektrik satamadıkları için zora giren santrallere nakit yardım vermeyi öngören yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Düzenlemeye kadar, vatandaşın çeper baskı ödediği elektrik faturalarından karşılanan yardım ödemelerinden yararlandırılacak şirketlere yeni şirketler eklenecek.

Bu yıl 40’ı aşkın elektrik şirketine vatandaşın kesesinden 2,6 milyar lira ödeme yapılacak. Destek sağlanacak şirket sayısı artacağı için faturanın daha da kabarmasından endişe ediliyor.

“PATRONLARI KURTARMA ZAMMI”

Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması değişiklik yönetmeliği tenkit ve itirazlara rağmen yayımlandı. Yeni yönetmelikle devlete yıllardan beri yüksek fiyattan garantili elektrik satan yap-işlet santralleri ile ihtiyar ve ithal girdi kullanan santrallere de ödeme yapılacak.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, kapasite mekanizması kapsamında bu sene minimum 40 santrale toplam 2,6 milyar lira ödeneceğini, yapılan değişiklikle 1’i ithal kömür, 4’ü ithal doğalgazla çalışan 5 yap-işlet santraliyle fazla sayıda yaşlı santralin de bu sayıya ekleneceğini söyledi.

FATURA YİNE VATANDAŞIN SIRTINA BİNECEK

Sakarya, elektrik faturalarından tahsil edilen 2,6 milyar liralık kaynağın listeye ek edilen şirketlere yetmemesi hâlinde ilave kaynak toplanabileceğini söyledi.

Sakarya, Sözcü’ye verdiği mülakatta, “Halka tartı getiren bu uygulamalar serbestleşme ve özelleştirme politikalarının sonucudur. Toplumsal faydayı gözeten politikalara bir lahza önce dönülmelidir.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here