Esir gazeteci Fevzi Yazıcı’nın hücrede yaptığı çizimlere ‘SND Kusursuzluk Ödülü’ verildi

0
40
Esir gazeteci Fevzi Yazıcı’nın hücrede yaptığı çizimlere ‘SND Kusursuzluk Ödülü’ verildi
Esir gazeteci Fevzi Yazıcı’nın hücrede yaptığı çizimlere ‘SND Kusursuzluk Ödülü’ verildi

Printer, ‘En İyi Baskı Haber Tasarımı’ yarışmasında kusursuzluk ödülüyle onurlandırıldı.

Tutuklu gazeteci Fevzi Printer, Society for News Design (SND) kadar düzenlenen ve tasarım dünyasının ‘Oscar’ı olarak kabul edilen yarışmada çifte kusursuzluk ödülü kazandı. 42. kez düzenlenen ‘En İyi Basılı Haber Tasarımı’ yarışmasında Yazıcı’nın Silivri’deki hapishane hücresinde yaptığı çizimler ödüllendirildi. Yazıcı’nın çizimleri Mayıs 2020 tarihinde Washington Post’ta yayımlanan “Art of Darkness” başlıklı üç sayfalık geniş haberde yer almıştı.

Süre gazetesinin tasarım direktörlüğünü yapan Fevzi Printer, Türkiye’deki açıklama özgürlüğüne yönelik baskıların bir parçası olarak 2016 yılında hapse atılmıştı. 2015 yılında SND’nin dünyanın asarım jürisinde bulunan Yazıcı, dünya çapında tutuklu bulunan yüzlerce gazeteciden biri.


Washington Post gazetesinin tasarım direktörü Greg Manifold kadar ödüle aday gösterilen ve jüri kadar ödüllendirilen Fevzi Yazıcı, “Arrest Socrates” diye adlandırdığı çiziminde düşüncelerin hapse atılamayacağını dile getiriyor. Görselin teması, “Düşünceleri hapsetmeye kalkarsanız, fikirler ışıktan prizmaya döner ve parlamaya başlar’’ biçiminde özetlenebilir.

Fevzi Yazıcı’nın hapishanede yaptığı çizimlerinden oluşan sergi, New York’taki St. John’s Üniversitesi bünyesinde yer alan Yeh Art Gallery’de 2020 yılının ocak ayında sergilenmişti.

“Dark White” (Karanlık  Beyaz) isimli sergide, 27 Temmuz 2016’dan bu yandan demir parmaklıklar ardında tutulan Yazıcı’nın hücrede yaptığı 40’a yakın çizime yer verildi.
 

Imprisoned journalist Fevzi Yazici receives SND Awards of Excellence https://t.co/TwMDqKyZr2

— Society for News Design (@SND) April 19, 2021
Printer, ödüle değer görüldüğü Pazar günü Silivri’deki hücresel hapsinde 1.216. gününü tamamladı.

GREG MANIFOLD: HAPİSHANEDEYKEN ONURLANDIRILMASI ÇOK ÜZÜCÜ

Washington Post gazetesinin tasarım direktörü Greg Manifold, Fevzi Printer’nın hapishanedeyken yaptığı çalışmalarla onurlandırılmasının çok üzücü olduğunu söyledi. SND’nin jürisi olan Manifold, sosyal medya hesabından “Fevzi Yazıcı’nın Türk hapishanesindeki hücresinde yarattığı şaheser sebebiyle SND tarafından onurlandırılması çok üzücü. Hikâyesini bilmiyorsanız, lütfen buradan okuyun ve hileli hapis cezası hakkında data edinin. Bugün hücre hapsindeki 1216’ncı gününde.

Bu mutlu haberi bugün eşi ile paylaşma şansım oldu. Haftalık görüşmeleri sırasında pazartesi günü Fevzi ile iyi haberi paylaşmayı umuyor. Bugün iki erkek çocuğu da dahil elde etmek üzere onun ailesini düşünüyorum,” sözleriyle Fevzi Printer’nın durumuna dikkati çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here