EÜ’de TEKNOFEST 2023’ün yol haritası belirlendi

EÜ’de TEKNOFEST 2023’ün yol haritası belirlendi

ABONE OL
Ekim 28, 2022 00:09
EÜ’de TEKNOFEST 2023’ün yol haritası belirlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EÜ, TEKNOFEST’e tezli hazırlanıyor

Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği –TEKNOFEST- 2023 hazırlıkları kapsamında Ege Üniversitesinde, lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda, Ege Üniversitesinde proje kümelerinin oluşturulması ve ekiplerin yapacakları çalışmalara yönelik sürdürülen hazırlıklar değerlendirildi.

EÜ İrtibat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, akademik ünitelerin yöneticileri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Budak, “Üniversitemizde bu türlü bir toplantıyı birinci defa gerçekleştiriyoruz. Yaşadığımız bu bilgi çağında memleketler arası arenada epey önemli bir rekabet ortamı var. Bu ekonomik rekabet ortamındaki üstünlük ise bilgiye ve bilime dayalı olarak kendini öne çıkarıyor. Süratle gelişen ve değişen dünyada teknolojiyi kullanabilen ve üretebilen ülkeler geleceğe istikamet veriyor. Ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırma maksadıyla Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği her yıl düzenleniyor. Ülkemiz, havacılık ve savunma alanlarına yönelik araştırma geliştirmeye büyük ehemmiyet veriyor. Bizler de gençlerimizin bu alanlara yönelik çalışmalarına her türlü takviyesi sağlıyoruz. Savunma endüstrinde Türkiye, şu anda dünyada kıymetli bir gelişmişlik düzeyinde bulunuyor. Bilgi ve bilim çağında Ege Üniversitesi olarak ülkemizin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı vermek için bir yandan nitelikli öğrenciler yetiştirirken öbür yandan da aralıksız bilim ve teknoloji üretmeyi sürdürüyoruz” dedi.

“Ülkemizin öncelikli alanlarına yönelik çalışacağız”

Rektör Prof. Dr. Budak, “TEKNOFEST’in paydaşı bir yükseköğretim kurumu olarak öğrencilerimizin kuracakları grupların gereksinimlerini karşılamak için tüm gücümüzü sefer ediyoruz. Bu toplantı sonucunda ekiplerimiz oluşacak. Ekiplerimizin geliştireceği projeler, çalışacağı danışman hocalar üzere pek çok hususta bir yıllık bir hareket planı geliştiriyoruz. Ege Üniversitesi olarak TEKNOFEST 2023’e nasıl hazırlanacağız konusunu tartışarak, oluşacak grupların ülkemizin öncelikli alanlarında farklı temalarda çalışmalar gerçekleştirmesini sağlayacağız. Bu noktada deneyimli bir kurulumuz var. Ege Üniversitesinin bu şenliklerde isminin duyurulması ve öğrencilerimizin inanarak bir şeyler geliştirmelerini istiyoruz. Bilhassa 3 ve 4‘üncü sınıf öğrencilerimizden beklentilerimiz bu manada yüksek. Bu onlar için de çok önemli bir deneyim olacak” dedi.

“Takım çalışmasına değer veriyoruz”

Ege Üniversitesinin tam akredite bir araştırma üniversite olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Budak, “TÜBİTAK nezdinde en çok projesi kabul olan üniversiteyiz. Maddi ve fiziki imkânlarımızın yanı sıra kaliteli ve nitelikli akademik takımımız bulunuyor. Öğrenci odaklı bir üniversiteyiz. Bu manada da ‘Öğrencilerin Meslek Gelişimini En Aktif Biçimde Destekleyen Üniversite’ mükafatını alan birinci ve tek üniversite olduk. Bizler, Ege Üniversitesi olarak öğrencilerimizin maddi manevi her vakit yanındayız. Kıymetli öğrenciler; sizlerden Ege Üniversitesinin ismine yakışır projeler bekliyoruz. Öğrenci kadroları olarak projelerinizi hazırlayın önünüze çıkan maddi manevi tüm pürüzlerde yanınızda olup takviye vereceğiz. Grup çalışmasının da çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bu toplantının sizlere değerli katkılar sağlayacak. Ar-Ge yeteneği olan öğrencilerimizin vizyonuna katkıda bulunmak, gelişimine takviye olmak ismine her türlü dayanağı vermeye hazırız. Tüm kurul üyelerimize, hocalarımıza, öğrencilerimize, özverili katkılarınızdan ötürü şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıda Ege Savunma Teknolojileri Topluluğu Lideri ve TEKNOFEST Temsilcisi Mert Karaömeroğlu “TEKNOFEST Nedir?”, “TEKNOFEST yazışmaları”, “Nasıl Katılabilirim?”, “Proje Fikirleri Nasıl Geliştirilir?” üzere hususlarda sunum gerçekleştirerek iştirakçileri bilgilendirdi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.