Ev sahipleri ‘yuh artık’ dedirtti! Fiyatları yükselttikleri yetmedi komite istiyorlar

0
3
Ev sahipleri 'yuh artık' dedirtti! Fiyatları yükselttikleri yetmedi komite istiyorlar
Ev sahipleri 'yuh artık' dedirtti! Fiyatları yükselttikleri yetmedi komite istiyorlar

Pandemi sonrası üniversitelerde yeni akademik yılda eğitimlerin yüz yüze yapılacağının açıklamasıyla Düzce Üniversitesi çevresindeki konutlarda kira fiyatları 3-4 kat arttı. Düzce Emlakçılar Derneği kira fiyatlarının fazla artışındaki sebepleri araştırırken, konut sahiplerinin emlakçı oyununu da ortaya çıkardı. Yapılan tespitlerde konut sahiplerinin kendi numaralarının da üzerinde bulunduğu emlakçı afişleri bastırıp kendi evlerine astıkları, bu yolla evi yakalamak isteyen öğrenci ve ailelerinden bir kira peşin, bir kira depozito ve bir kira bedeli de emlakçı komisyonu talep ettikleri öğrenildi.

FIRSAT TİCARETİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Kaya, “Yasakların kalkmasıyla birlikte evlere olan istek arttı. Talebin artmasıyla fırsat ticareti ortaya çıktı. Konut sahipleri kiracılarının tahliyesini veya kiralarını arttırmasını istek ediyor. Son dönemlerde bize gelen şikayetler doğrultusunda biz de çalışmamızı başlattık. Fazla korkunç tespitlerle karşılaştık. Üniversitelerde yüz yüze eğitimler başlıyor. Düzce Üniversite çevresinde de üniversite öğrencilerine yönelik ev projeleri var. Yurtlar var, ama yurt kapasitesi yetmediği için öğrenciler apart, 1+1 ya da stüdyo daire tutmaya çalışıyor. Bu aşamada o projelerde daire bölge ev sahipleri var. Kendilerini emlakçı olarak tanıtıyorlar. Yaptıkları kiralamadan kurul da talep ediyorlar. Bazıları 4-5 ay karşılığında kira istek ediyor. Bunlar hukuki yok, kapıcı, inşaatçı, bakkal sahibi emlakçı olmuş. Kendi dairelerine emlakçı yazmışlar” dedi.

“GEREKLİ İŞLEMLERİN UYGULANMASINI İSTEYECEĞİZ’

Yapılan tespit sonrası hazırlanan raporu Ticaret İl Müdürlüğü ve gerekli kurumlara ileteceklerini bildiren Kaya, “5 Haziran 2018 tarihinde meydana çıkan Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği bu tip şeyleri ortadan kaldırdı. Bundan Böyle lisans olması zorunluluğu getirdi. Yetki belgesi olmayan hiç kimsenin kiralama veya satış yapamayacağı dobra dobra kayıtlı. Biz Düzce Emlakçılar Derneği olarak tespitlerimizi yaptık. Önümüzdeki günlerde Ticaret İl Müdürlüğü ve zorunlu birimlere çalışmalarımızı rapor halinde teslim edeceğiz. Denetimlerin daha sık yapılmasını ve zorunlu işlemlerin uygulanmasını isteyeceğiz. Çünkü kurul karşılığında bir fatura kesilir. Faturanın üzerinde emlakçı yazacaktır. Bunun KDV’si alınıp devlete aidat ödenir. Devletimizin de bu sayede büyük kayıpları oluyor. Vergi kaçırıldığı gibi birey kendi malından kurul talep ediyor. Depozito bedeli ise bir kirayı geçmez, o da bankada teminatta kalır. Konut sahibi kira depozitosunu kullanamaz. Kullanırsa iade etmek zorunda. Acilen ise ırk günlük para ihtiyaçlarına göre kiralamalardan depozito istiyorlar. İki kira peşin, iki depozito, bir emlakçı bedeli gibi 10 liraya basılan afişlerle ürünlerini pazarlıyorlar” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here