Facebook ve Instagram aşı karşıtlarına savaş açtı

0
16
Facebook ve Instagram aşı karşıtlarına savaş açtı
Facebook ve Instagram aşı karşıtlarına savaş açtı

Dünyamız son iki yıldır koronavirüs pandemisine aleyhinde büyük bir çaba içerisinde. Ancak koronavirüs kadar aşı karşıtlığı da büyük bir risk olarak öne çıkıyor. Aşı karşıtlarına aleyhinde yaptırım hakkı olan otoriteler zorunlu tedbirleri almaya devam ediyor. 

Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook'tan dua isteme özelliğiMilyarlarca kullanıcısı olan Facebook’tan dua isteme özelliği

Facebook, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bilhassa de Hindistan, ABD ve Latin Amerika’yı kasıt bölge bir grup aşı karşıtının hesabının kapatıldığını açıklayan platform, bu aşı karşıtlarının hatalı bilgiyi yaymak için her şeyi yaptığını söyledi. Dahası Rusya merkezli influencer pazarlama ajansı Fazze, bu sürecin bir paydaşıydı. Yapılan incelemelerle, laf konusu yanlış bilgi kampanyasına dahil olan 65 Facebook hesabı ile 243 Instagram hesabı kapatıldı.

AŞI İNSANLARI MAYMUNA ÇEVİRİYOR İDDİASI

Facebook kadar yapılan açıklamalarda, aşı karşıtlarının ne değin akılalmaz yollara başvurdukları ifşa edildi. Öyle oysa aşı karşıtları, AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs aşısının insanları maymuna çevirdiğini söyleyerek, bu konuyla ilgili montaj görüntüler oluşturmuşlar. Yalnızca bununla sınırlı kalmayan grup, hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan sayısız hatalı bilginin Instagram ve Facebook’ta yayılmasını sağlamaya çalışmışlar. Facebook yönetimi, sosyal medya fenomenlerinin de dahil olduğu iki yalan haber dalgasının yaşandığını ve bu iki dalganın da bertaraf edildiğini söylüyorlar. 

KAYNAK: HABER7
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here