FED Başkanı Powell ne dedi? Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları..

0
5
FED Başkanı Powell ne dedi? Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları..
FED Başkanı Powell ne dedi? Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları..

Küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenirken, dün yatırımcıların odağında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmanın yanı sıra Avro Bölgesi’nde yükselme, ABD’de ise perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri yer aldı. Geçen hafta açıklanan istihdam ve enflasyon verilerinin gerisinde öncelikle konuşan Powell’ın açıklamaları gelecek dönem para politikasının seyrine ilişkin ipuçları özelliğinde oldu.

FED BAŞKANI POWELL NE DEDİ?

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, hoca ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen bir video konferans etkinliğinde konuştu. Kovid-19 salgınıyla üatesinden gelmek zorunda kalan öğrencilerin “doğaüstü bir tür” olacağına inandığını belirten Powell, dünyayı daha öbür göreceklerini, hayatta neyin gerçekte manâlı olduğunu düşünmeye birçok insandan daha önce zorlandıklarını söyledi.

Powell, salgının ekonomiyi kayda değer şekilde değiştirdiğine işaret ederek bu değişikliklerin ne dek kalıcı olacağını zamanın göstereceğini kaydetti. Fed Başkanı Powell, “Sanırım salgın öncesi ekonomimize geri dönmeyeceğimizi biliyoruz ama değişikliklerin iyice ne olacağını görmek süre alacak.” dedi. Fed’in ekonomiyi salgını atlatmaya devam ederken dikkatle izlemesi gerektiğini bildiren Powell, ekonominin nasıl değiştiğini ve bankanın politikası üzerindeki etkilerini anlamaya çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Powell, aşılama hızının yavaşladığına sinyâl ederek “Kovid-19 hala aramızda ve bir zaman daha böyle olmaya devam edecek gibi görünüyor.” diye konuştu. İnsanların Kovid-19 salgınına rağmen hayatlarını yaşamak için ahenk sağlamayı öğrendiğine dikkati çeken Powell, “Delta varyantının ekonomi üstünde kayda değer etkilerinin olup olmayacağının hemen şimdi net olmadığını söyleyebilirim.” dedi.

Powell, Fed’in Kovid-19 salgının etkilerine müdahalesini de anlatarak acil şart araçlarını etkili bir şekilde kullandıklarını, acele şart ortadan kalktığı için bu araçları ayrıntılarıyla kaldırma sürecinde olduklarını dile getirdi. Kovid-19 salgınında hemen şimdi galibiyet ilan edilemeyeceğini bildiren Powell, “Kovid-19 salgını hala ekonomik faaliyete gölge düşürüyor.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here