FED toplantısı ne süre, saat kaçta? FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz kararı ne olur? 16 Haziran 2021

0
26
FED toplantısı ne süre, saat kaçta? FED faiz kararı ne olur, ne süre muhakkak olacak? 14 Haziran 2021
FED toplantısı ne süre, saat kaçta? FED faiz kararı ne olur, ne süre muhakkak olacak? 14 Haziran 2021

Para piyasalarında dengesizlikler sürerken FED’in FOMC toplantısından çıkacak faiz kararı, toplantının karar metni, Fed Başkanı Jerome Powell’ın buluşma sonrası oluşturacağı direktifler ve ABD Başkanı Biden’ın Avrupa’daki görüşmelerinden gelecek haber akışı yatırımcıların odağında bulunuyor. İşte Haziran ayı FED faiz kararına dair teferruat..

FED TOPLANTISI NE SÜRE AÇIKLANACAK?

Bu hafta çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (FED), perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ve cuma günü Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) toplantılarından çıkacak kararlar yatırımcı kararları üzerinde etkin olacak. FED toplantısı 16 Haziran 2021 Çarşamba günü yapılacak. FED faiz kararının ise 21.30 gibi açıklaması bekleniyor.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

FED’in politika faizini yüzde 0,00 ile 0,25 arasında değişmez tutması ve varlık alımında değişikliğe gitmesi beklenmezken, görüşme sonrası FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalarda ipuçları aranacak. FED’in beklentilerin tersine faizi artırması durumunda analistler doların layık kazanması nedeniyle ons altının düşmesinin muhtemel olduğunu belirtiyor.

Analistler, beklentileri geride bırakan enflasyon verisinin piyasalardaki belirsizlikleri artırdığını kaydederek, FED’in para politikasının geleceğine ilişkin yönlendirmelerinin öneminin oldukça arttığını ifade etti. Karar metninde FED’in varlık alımlarına ilişkin yönlendirmesine dair ipuçlarının aranacağını belirten analistler, varlık alımlarının azaltılması yönündeki vurgulamaların oynaklığın artabileceğini bildirdi. 

FED 2021 TOPLANTI TARİHLERİ TAKVİMİ

FOMC toplantılarının 2021 yılındaki tarihleri şöyle olacak: 26-27 Ocak, 16-17 Mart, 27-28 Nisan, 15-16 Haziran, 27-28 Temmuz, 21-22 Eylül, 2-3 Kasım ve 14-15 Aralık. FED’in bu yılın geri kalanındaki 4 toplantısı ise 28-29 Temmuz, 15-16 Eylül, 4-5 Kasım ve 15-16 Aralık tarihlerinde yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here