Feridun Kunak uyardı: Türkiye günlerce dini boyutunu tartıştı ama…

0
12
Feridun Kunak uyardı: Türkiye günlerce dini boyutunu tartıştı ama...
Feridun Kunak uyardı: Türkiye günlerce dini boyutunu tartıştı ama...

Haber7 / Müge Iyi Anlamak

Türkiye günlerce midye v.b. deniz kabuklularının tüketiminin dini boyutunu tartıştı lakin bir takım deniz ürünlerinin insan sağlığı açısından zararları konusu unutuldu.

1 Eylül’de başlayan av yasağının sona ermesinin de etkisiyle deniz ürünlerine ilginin artması bekleniyor. Peki bu ürünleri tüketirken çok özenli olmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Uzmanlar bu tarz deniz kabuklularının ağır metal içerdiğine, pozitif tüketiminin gıda zehirlenmesine yol açabileceğine uyarı çekiyor. Ayrıca deniz kabuklularının sürekli tüketiminin ilerleyen zamanlarda kansere değin sebebiyet verebildiği ortaya çıktı.

Konuya ilişkin Haber7‘ye değerlendirmelerde bulunan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Feridun Kunak, “Balık fazla kayda değer bir besinimiz. Keza kendimiz hem de çocuklarımızın emin yemesi gerekli. Fakat maalesef tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de denizlerimiz istediğimiz temizlikte değil. Dolayısıyla balıklardan ve diğer deniz ürünleri dediğimiz midye, karides, kalamar ağır metalleri alabiliyoruz. Büyük balıklarda derin su balıklarında ağır metal biraz daha artı olabiliyor. Lakin küçük balıklarda yani sardalye, istavrit gibi balıklarda daha eksik oluyor. O yüzden bizim tavsiyemiz balığın kuşkusuz haftada bir ila iki gün yenmesi lazım.” açıklamasında bulundu.

KUNAK’TAN OMG-3’E TAVSİYESİ

“Balığın pak denizlerden olması lazım. Lakin şüphelendiğiniz vakit büyük balık yerine küçük balık yemeniz de gerekiyor” diyen Kunak, “İstavrit gibi hamsi gibi bu balık türlerini yeğlemek önemli. Balığın içinde OMG-3 dediğimiz yağ var ve bu yağ vücudumuza fazla pozitif gerekiyor. Kanın sulanması, beynin çalışması ve çocuklarımızın gelişimi açısından OMG-3 çok lazım. Derin su balıkları OMG-3 açısından varlıklı oluyor fakat ağır metallerle rastlama riski çok oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

DENİZ ÜRÜNLERİNDEKİ AĞIR METALLERE DİKKAT!

Feridun Kunak, Peki ağır metallerle karşılaşmamak için ne yerine getirmek gerekli?” diyerek, “Bol su içmek, minik balıkları yeğlemek gerekiyor… Birde denizden çıkan deniz ürünleri dediğimiz midye, kalamar, karides gibi ürünlerimiz var. Bilhassa midyeleri ben nasihat etmiyorum. Çünkü midyeler denizin çöpçüleridir, denizleri temizlerler. Midyelerde ağır metaller daha fazladır. Bu yüzden midyeyi çok öğüt etmiyoruz. Yalnız bazı denizlerimizde midyeleri özel havuzlarda üretimini yapıyorlar bu şekilde olanlara bir şey diyemiyorum. Ama diğer midyeler çoğunlukla benekli denizi arındırmak için yapılmıştır ve çok dikkat edilmesi gerekli.” dedi.

AĞIR METALLERDEN VÜCUDU NASIL ARINDIRIRIZ?

Kunak, güvenilir baharatçılardan yenilebilen kili alınıp yenmesi gerektiğini, yenilebilen kilin ağır metallerin vücuttan kolay atılmasını sağladığını, bir nevi detoks yapıldığını vurguladı. Kunak, “Kişniş yemek yemek maydanoz yemek de vücudumuzdaki ağır metalleri atılmasına asistan oluyor.” açıklamasında bulundu.

BALIK TÜKETMENİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİSİ?

Balık tüketmenin bağışıklık sistemi için fazla yardımcı olduğunu ifade eden Kunak, “Balık yemiyorum, sevmiyorum diyenlerin muhakkak OMG takviyesi almaları gerekli. Piyasa da bir sürü OMG takviyeleri var fakat aşina ve güvenileni olmak kayda değer. Çünkü OMG’larda da ağır metaller olabiliyor eğer balıktan elde edilen OMG ise bunlara uyarı edilmesi gerekli. Bitkisel OMG’lar tercih edilebilir. Semizotu ve baklagillerde çok var lakin daha çok minik balık türleri tercih edilmesi lazım.” dedi.

“D VİTAMİNİ KORONAYA KARŞI EN BÜYÜK KORUYUCU”

“Koronadan korunmak için iyi beslenmek gerekli, uykumuza dikkatli olmak lazım” diyen Kunak, “D vitamini çok kayda değer. D vitamini vücudumuzdaki hastalıklara karşısında koruyan en büyük etken. D vitamininizi belirli ölçtürünüz. en az 40-50 civarında olmasına çaba edilmeli.  Eğer yüksek değilse damlası var, hapı var. İğnesi tez yükseltir iğnesini kırıp içiniz illa kalçadan vurulması şart değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Son olarak Op. Dr. Feridun Kunak, D vitamininin koronaya aleyhinde en büyük koruyucu olduğunu da vurgulayarak, “Ağızda karanfil çiğnemek, kekik çayı içmek koronaya karşı etkilidir. Arı sütü, bal, polende çok etkin. Şeker hastalarının bala uyarı etmesi gerekiyor. Güvenmediklerin yerlerin ballarını tüketmesinler. Arı sütü ve propolisi şeker hastaları tüketebilir. Propolis bilhassa virüslere karşı çok etkin. Ama bu ürünlerin tanıdık yerlerden alınması fazla önemli.” dedi.

Karides yemek haram mı? Diyanet'ten açıklama geldi! Karides, midye, kalamar, yengeç...Karides yemek haram mı? Diyanet’ten açıklama geldi! Karides, midye, kalamar, yengeç…

'Deniz ürünleri' fetvasına ilişkin Diyanet'ten bir açıklama daha!‘Deniz ürünleri’ fetvasına ilişkin Diyanet’ten bir açıklama daha!

Müsilajla mücadele için doğal yöntem: 7 tane kurulacakMüsilajla mücadele için doğal yöntem: 7 tane kurulacak

Sarıyer’de 1 ton midye ele geçirildi!Sarıyer’de 1 ton midye ele geçirildi!

KAYNAK: HABER7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here