Finlandiya başbakanına aylık 300 euroluk kahvaltı masrafı için soruşturma

0
12
Finlandiya başbakanına aylık 300 euroluk kahvaltı masrafı için soruşturma
Finlandiya başbakanına aylık 300 euroluk kahvaltı masrafı için soruşturma

Finlandiya’da kadınların liderliğindeki dört partili solcu koalisyon hükümetinin başbakanı Sanna Marin, resmi konutunda (Kesaranta) yaşarken aile kahvaltısının aylık masrafı olarak 300 euro geri ödeme aldığı haberiyle mağdur durumda kaldı. Finlandiya Güvenlik Müdürlüğü, Başbakan Marin’in aile kahvaltılarını yasadışı şekilde aidat mükelleflerine ödetip ödetmediğine soruşturma açtığını duyurdu.

Muhalefetin “Suratına yumurta etmiş duruma düştü” diyerek yüklendiği Sosyal Demokrat Partili Marin, seleflerine de benzer avantajdan yararlanma imtiyazı verildiğini söyleyerek kendini savunmaya çalıştı.

Marin, Twitter’daki açıklamasında “Başbakan olarak ne böyle bir üstünlük istek ettim ne de faydalanmayla ilgili karar verme sürecinde yer aldım” dedi. Başbakan, soruşturma açılmasından tatmin duyduğunu, soruşturma baştan başa kahvaltı masrafları için geri ödeme almayacağını söyledi.

Medyanın görüşlerini aldığı hukuk uzmanları, başbakanın sabahtan yemeğini ödemek için ödenti mükelleflerinin parasını kullanmanın aslında Finlandiya yasalarına aykırı olabileceğini dile getirdi.

Polis de kabahat duyurusu üzerine olası bir millet görevi suçu işlenip işlenmediğine dava öncesi soruşturma açtığını duyurdu.

“Bakanlara yapılan ödemelerle ilgili yasa buna müsade veriyor gibi görünmemesine karşın, başbakan bir takım yemeklerin masrafları için geri ödeme almıştır” denilen açıklamada “Soruşturma, başbakanlık ofisindeki yetkililerin aldığı kararlara odaklanacak ve katiyen başbakan ve resmi faaliyetleriyle ilgili olmayacak” vurgusu yapıldı.

Aralık 2019’da göreve geldiğinden beri solcu kadın başbakana anketlerde millet desteği yüksek düzeyde seyrederken, merkez solcu hükümet de Finlandiya’daki koronavirüs enfeksiyonlarını Avrupa’daki minimum oranlarda seyretmesini sağladığı için övülüyor.

Bu manzaraya rağmen 13 Haziran lokal seçimleri öncesi anketlerde Marin’in Sosyal Demokrat Partisi muhalefet partilerinin peşinde gözükürken, fazla sağcı Finliler Partisi’nin rekor kazanım elde edeceği öngörülüyor. (Sputnik)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here