Fotoğraflar Kapıkule’den! Dönüş yoğunluğu

0
4
Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu
Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu
Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu

Takvim izinlerini tamamlayarak çalıştıkları ülkelere dönüşe geçen gurbetçiler, özellikle perşembe ve cuma günleri Kapıkule Sınır Kapısı’nda aşırılık oluşturuyor. Vali Yardımcısı Sakin, sınır kapısında gazetecilere yaptığı açıklamada, umma sürelerinin azalması için çıkışların aynı günlere sıkıştırılmaması gerektiğini söyledi.

Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu

Gurbetçilerin yurda girişlerinde aldıkları önlemler ve organize incelemeler baştan sona bıkkınlık yaşanmadığını anımsatan Sakin, son günlerde dönüş yoğunluğu yaşandığını açıklama etti. Uysal, hudut kapısında bekleme yapan gurbetçilere bütün konforu sağladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu

“Fakat elimizde olmayan nedenlerden dolayı, komşu ülkemiz Bulgaristan’ın kendi mevzuatı, kullanmak zorunda olduğu durumlar var. Bu prosedürler geçiş sürecini yavaşlatıyor. Vatandaşlarımız da özellikle çarşamba akşam saatlerinden itibaren perşembe ve cuma fazla yoğun olmak üzere cumartesi öğlene değin çok yoğun bir şekilde geçiş yerine getirmek istiyor. Bunun sebebi de pazartesi işe başlama kaygısı. Yani pazar günü çalıştıkları ülkede edinmek istiyorlar. Bundan dolayı Türkiye’de 1-2 gün daha zaman geçirebilmek namına geçişlerini bilhassa perşembe ve cumaya çok yoğunlaştırıyorlar. Bundan nedeniyle 10-12 saati varan bekleme süreleri var. Bu da bizi ve vatandaşlarımızı çok rahatsız ediyor.”

Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu

Uysal, gurbetçilerin Türkiye’den çıkışlarda pazar, pazartesi ve salı günlerini tercih etmeleri durumunda umma sürelerinin yüzde 50 azalacağını dile getirdi.

Fotoğraflar Kapıkule'den! Dönüş yoğunluğu

Bulgaristan tarafıyla zorunlu görüşmelerin yapıldığını da aktaran Uysal, şöyle devam etti:

“Bizim Bulgar tarafıyla fazla güzel ilişkilerimiz var. Son 4 saatte geçiş sürecini, vasıta sayısını yüzde 30 daha arttırdık. Saat başına acilen 230’ları buldu. Yani bu 180’lerdeydi. Biz bunu ne dek arttırırsak artıralım çok yoğun bir geliş var. Günde 8 bin arabulucu bulan girişler olmuş. Eğer burada günde 7-8 bin araç çıkmaya çalışırsa karşının aldığı ortalama rakam şu anda 4 bin. böylece gurbetçilerimize sesleniyoruz, lütfen çalıştığınız ülkelere dönüşü, belki Türkiye’de birkaç gün daha kalmamış olacaksınız ama bu çileyi çekmemek için pazar, pazartesi ve salı günlerine kaydırırsak, burada fazla pozitif umma süresi olmayacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here