Fransa’da İslamofobi tartışması

0
16
Fransa'da İslamofobi tartışması
Fransa'da İslamofobi tartışması

Hükümetin Aralık 2020’de “İslamcı propaganda” yaptığı bahanesiyle kapattığı, ülkede Müslümanlara yönelik baskı ve ayrımcılığa aleyhinde araştırmalar yürüten CCIF’nin kapatılmasına karşın itirazla ilgili Danıştayda birincil oturum gerçekleştirildi.

CCIF’nin Ocak 2019 ile Ocak 2021 aralarında icra direktörlüğünü yürüten Jawad Bachare, AA muhabirine, duruşmada Danıştay üyesi yargıçlardan oluşan millet raportörlerinin görüşlerini dinlediklerini, hükümetin kapatma kararında CCIF’ye yöneltilen “terör, teröre teşvik” gibi suçlamaların raportörün dosyasında bulunmadığını belirtti.

Bachare, CCIF’nin İslamofobiyi, nedenlerini ve sonuçlarını eleştirdiği için halen “açıklama özgürlüğünü aşmakla” suçlandığını, buna kuvvetle karşı çıktıklarını vurgulayarak, Danıştayın kapatmaya itiraza ilişkin kararını 3 ila 5 haftada vereceğini söyledi.

CCIF’in avukatı Sefen Guez Guez de ulus raportörünün CCIF’ye terör suçlaması yöneltmediği halde, Kolektif’in kullandığı “Fransa’da devlet ırkçılığının kurumsal bir ırkçılık olduğu”na dair ifadeleri kapatma için tatmin edici neden görmesinin ilginç olduğunu kaydetti.

Avukat Guez Guez, kapatılma zemininin hukukun egemenliğine ve ifade özgürlüğüne tutarsız olduğunun altını çizerek, “CCIF’nin bir takım ırkçılık formlarının devletten geldiğini söylemeye hakkı var. (Fransa’da) İdari mahkemeler, birçok kez devleti, yönetimleri, valilikleri ayrımcılık nedeniyle kınadı.” ifadelerini kullandı.

CCIF’nin Danıştaya daha önce götürdüğü, başörtüsü takan kadınları savunduğu veya İslamofobik uygulamalara itiraz ettiği davaları kazandığını bildiren Guez Guez, bu davayı da kazanmayı umduklarını dile getirdi.

Guez Guez, Danıştayın kararı bekledikleri yönde olmazsa konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacaklarını ifade etti.

Avukat Guez Guez, bugünkü oturumda hem “Barakacity” adlı takviye derneğinin kapatılmasına karşın itirazı da sunduklarını, hükümetin kapatma kararında terör eylemine teşviki neden olarak belirttiğini fakat derneğin liderlerinin “nefrete teşvik ya da terör provokasyonundan” hüküm giymediğini söyledi.

Kolektif üyelerinden Imene Hamdane, İçişleri Bakanı’nın (Gerald Darmanin) CCIF hakkındaki iddiaları ile kuruluşun ilişkilendirilemeyeceğini belirterek, “Kendimce, sahiden CCIF, devlet kurumlarındaki İslamofobiye dikkati çektiği için kasıt alınıyor, bundan rahatsız oluyorlar.” diye konuştu.

Hamdane, CCIF’nin hukukun üstünlüğüne saygıyı sağlamaya çalıştığını, Kolektif’in çabaları olmadan çoğu insanın ciddi ayrımcılığa maruz kalacağını açıklama etti.

Fransa’da Arap ve Müslüman Dünyası Çalışmaları Enstitüsü Merkezi (IREMAM) Araştırma Direktörü ve siyaset bilimci François Burgat, kamu raportörlerinin hükümetin CCIF’nin kapatılmasına yönelik “terör suçlamalarını” dosyaya almamasını “Danıştay, Macron Cumhuriyeti’nin kaybedilen onurunu kurtaracak mı?” ifadeleriyle değerlendirdi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 2 Kasım 2020’de Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla ve Bakanlar Kurulunun kararıyla CCIF’nin kapatıldığını duyurmuştu.

Ülkedeki faaliyetlerini daha önce durduran ve çalışmalarını yurt dışına içeren CCIF, kapatma kararına itiraz için 31 Ocak’ta Danıştaya başvurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here