G20 Sağlık Durumu Bakanlarından yoksul ülkelere iddiaya göre aşı desteği

0
9
G20 Sağlık Durumu Bakanlarından yoksul ülkelere iddiaya göre aşı desteği
G20 Sağlık Durumu Bakanlarından yoksul ülkelere iddiaya göre aşı desteği

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Sağlık Bakanları Toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantıda, yoksul ülkelere desteğin artırılması ve laf konusu ülkelere daha pozitif Covid-19 aşısı gönderilmesini taşıyan “Roma Bildirisi” kabul edildi.

Toplantının arkasında düzenlediği basın toplantısında, dünyadaki aşı eşitsizliğinin fazla artı olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını gösteren İtalya Sıhhat Bakanı Roberto Speranza, dünyanın bir kısmının aşısız bırakılmasının yeni mutasyonlara neden olacağını ve herkese hasar vereceğini söyledi.

“Mesajımız fazla açık, aşı kampanyasında kimse geride bırakılmamalıdır” diyen Speranza, “En zinde ülkeler manâlı kaynaklara yatırım yapmaya ve en kırılgan olanlara aşı göndermeye kararlılar. Bu sistemi ikili olarak ve COVAX’tan başlayarak uluslararası platformlar yoluyla güçlendirmeliyiz. Aşıyı tüm dünyaya ulaştırmak istiyoruz ve gerekli yatırımları yapacağız. Yeterli olacak mı? Daha fazlası gerekecek mi? Dünya ülkeleri bu yönde taahhütte bulunuyor” dedi.

Toplantının peşinde yayınlanan 11 sayfalık Roma Bildirisi’nde yeni bir mali taahhütte bulunulmazken, Speranza bu konunun Ekim ayında yapılacak olan G20 Afiyet ve Ekonomi Bakanları’nın ortak toplantısında ele alınabileceğini söyledi. Speranza, “Masaya koyduğumuz araçları finanse edecek kaynakları bulmak için belirleyici bir fırsat olacak” ifadesini kullandı.

İtalyan Bakan, yoksul ülkelerin de kendi ülkelerinde aşı üretmelerine tezgâhtar olunması gerektiğini vurgulayarak, “Dozları alıntı yapmak tatmin edici değil. Dünyanın diğer alanlarını metodolojileri ve prosedürleri üretebilir, paylaşabilir hale getirmeliyiz” dedi.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) verilerine tarafından 2021’in sonuna kadar düşük gelirli ülkeler için 2 milyar doz sağlama hedefine karşın COVAX zarfında 139 ülkeye 230 milyondan birazcık pozitif Covid-19 aşı dozu teslim edilebildi.

KAYNAK: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here