Gamze Açar davasında kan donduran sözler: Dur dokunma numara yapıyor

0
12
Gamze Açar davasında kan donduran sözler: Dur dokunma numara yapıyor
Gamze Açar davasında kan donduran sözler: Dur dokunma numara yapıyor

Gamze Açar, 7 Kasım 2020’de, internette gördüğü meslek ilanı üstüne Rıza Doğan ile irtibata geçti. Arkasında da iş görüşmesi için, Kızılcahamam ilçesinde odaları devre mülk olarak kiralanan termal otele gitti. Açar, benzer gün sabaha aleyhinde otelde 5’inci katta kaldığı odanın balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı göre başlatılan soruşturma kapsamında Açar’ın otelde görüştüğü, kendilerini devre mülk şirketi çalışanları olarak tanıtan Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker gözaltına alındı. Şüphelilerden Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Emre Eker ile Mustafa Emre Demiral, tutuklandı. Hüseyin Emre Gürgen ise adli denetleme şartıyla hür bırakıldı. TUTUKSUZ SANIK GELMEDİ

Sanıkların Ankara Batı Adliyesi 2’nci Ağır Canice Mahkemesi’nde, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘çocuğun kaliteli cinsel istismarı’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 63’er yıla değin hapis istemiyle açılan davada yargılanmasına başlandı. Duruşmaya esir sanıklar Rıza Doğan, Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral ve Emre Eker, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile bağlandı. Tutuksuz sanık Hüseyin Emre Gürgen katılmazken, şikayetçiler Gamze Açar’ın babası Ferhat Açar ve annesi Sevinç Ihtişam ile taraf avukatları hazırlanmış bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vekili ile Ankara Barosu Gelincik Merkezi vekili de duruşmada yer aldı.

‘UYUŞTURUCUDAN BAHSEDİYORDU’

Davalı Rıza Doğan, savunmasında Gamze Açar’la telefonla iş konusunda görüştüğünü, işin yatılı olması sebebiyle ailesinin izni olması gerektiğini söylediğini belirterek, “Bana ailesinin bilgisi olduğunu ve bir sorun olmadığını söyledi. Otelde benim kaldığım odaya geçtik. Odada, kardeşim Mehmet Doğan, Mustafa Emre Demiral, Hüseyin Emre Gürgen ve Emre Eker vardı. Gamze Açar’ı tanıştırdım ve odadakilerle tek tek tokalaştı. sonra alkol içmeye başladık. Açar’ın benim bardağımı da alıp başına diktiğini gördüm. Bir süre sonra kardeşim ve diğerleri odadan ayrıldı. Ben de sızıp kalmışım. Bu sırada pantolonumla uğraşıldığını ayrım ettim. Tepki gösterince kendini yataktan emrindeki tarafa attı. Acayip acayip hareketler yaparak uyuşturucudan bahsediyordu. Benden uyuşturucu bulmamı istiyordu. Gözleri yukarda çırpınıp duruyordu. Kalkıp su doldurdum. Geri geldiğimde yerden kalkıp, yatağa uzandığını ve telefonuyla ilgilendiğini gördüm” dedi.

‘BALKONDA KARŞI TARAFA ADIM ATARKEN GÖRDÜM’

Gece saatlerinde kapının çaldığını ve kapıyı Gamze Açar’ın açtığını söyleyen davalı Doğan, “İçeri giren kardeşim Mehmet Doğan, ‘ağabey ses geldi’ dedi. Gamze yeniden acayip hareketler yaparak, titremeye başladı. yardımcı olmak isteyince ‘dur dokunma numara yapıyor’ dedim. Kardeşimden Okan’ı aramasını ve kızı aldığımız yere bırakmasını söylemesini istedim. Gamze bunun üzerine yeniden kalkarak normale döndü. Sonra kardeşim odadan gitti. Ben bitmiş alt odaya gittim. Aradan kısa bir süre geçtikten sonradan balkonun kapısının açıldığını duydum. Gamze’yi balkonda aleyhinde tarafa adım atarken gördüm. 10 saniye geçmeden ‘ayy’ sesi ile düştüğünü gördüm. Gamze’nin yanına gittiğimde kafasından burnundan kanlar geldiğini gördüm, dili geri dönmüştü” ifadelerini kullandı.

Suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Doğan, Adli Tıp Kurumu raporunda Açar’a ait kıyafette bulunan sperm örneği için ise, “Ben kendisiyle kasıtlı olarak ilişkiye girmedim. Ben uyurken üzerime çıktığını hatırlıyorum; ancak ne olduğunu bütünüyle hatırlamıyorum” diye yanıt verdi.

‘BAŞIMIZ BELAYA GİRECEK DEDİ’

Sanıklar Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen, olaydan sabahtan haberleri olduğunu ileri sürerek suçlamayı kabul etmedi. Davalı Mustafa Emre Demiral da olaydan sabah haberi olduğunu ileri sürerek, “Kızı o şekilde görünce Rıza, ‘Başımız belaya girecek’ dedi. Ben de ‘Neden başımız belaya girecek, kendisi atlamadı mı?’ diye sordum. O da ‘Olsun sonuçta bizimle birlikteydi’ cevabını verdi. Kızın başına gittik, şirket arabasıyla hastaneye götürmek istedim. Rıza Doğan’ın Gamze Açar ile ilişkiye girdiğini karakolda öğrendim. Ben kızın ismini bile karakolda öğrendim” diye konuştu.

‘KIZIM KESİNLİKLE UYUŞTURUCU KULLANMAZDI’

Ölen Gamze Açar’ın babası Ferhat Açar, “Şikayetçiyim. Sanıkların cezalandırılmalarını istiyorum. Ben durum yerini gördüm. Sanıkların anlattıkları yalan. Benim kızım elbette uyuşturucu kullanmıyordu. O Kadar aşırı alkol alan birisi de değil. Benim kızım kolejde okuyordu. Kızımı iş bulgu vaadiyle kandırıp götürmüşler” dedi. Anne Mutluluk Şatafat ise, “Olaya ilişkin bilgim yok. Şikayetçiyim. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Açar ailesinin avukatı tutuksuz sanık Hüseyin Emre Gürgen’in de tutuklanmasını talep etti. Sanık avukatları ise terhis başvurusunda bulundu. Mahkeme heyeti esir sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here