Gazeteci Mehmet Baransu için 45 yıla değin hapis istendi

0
31
Gazeteci Mehmet Baransu için 45 yıla değin hapis istendi
Gazeteci Mehmet Baransu için 45 yıla değin hapis istendi

İstanbul 13. Ağır Canice Mahkemesi’ndeki 34. duruşmaya, tutsak davalı Mehmet Baransu, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüş Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Davanın müdahillerinden Suat Aytın ile sanıkların avukatları da duruşmada hazırlanmış bulundu.

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını ifade eden savcı, hakkında yakalama kararı yer alan davalı Tuncay Opçin’in dosyasının ayrılmasına karar verilmesini istedi.

DAHA ÖNCE MAHKUMİYET KARARI VERİLMİŞTİ 

Mütalaada, esir davalı Mehmet Baransu hakkında, daha önce Cemaat soruşturmaları zarfında “silahlı terör örgütüne abone olmak” suçundan Mersin Ağır Cinayet Mahkemesince mahkumiyet kararı verildiğinden, bu suç yönünden davanın reddine karar verilmesi istek edildi.

BARANSU’NUN 45 YILA DEĞIN HAPSİ İSTENDİ

Başlıca hakkındaki mütalaada, Baransu’nun zincirleme şekilde “devletin güvenliğine veya iç ya da dış siyasal yararlarına ilişkin evrak veya vesikaları kısmen veya adamakıllı imha etmek” suçundan 12 yıldan 18 yıla, “devletin güvenliği veya iç ya da dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla bakımlı kalması gereken bilgileri karşılamak” suçundan 4,5 yıldan 12 yıla ve “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri tanımlama” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla değin olmak üzere toplamda, 24 yıldan 45 yıla dek hapsi istendi.

SAVUNMA İÇİN ZAMAN İSTENDİ

Mütalaada, sanıklar Ahmet Hüsrev Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri tanımlama” suçundan 7 sene 6’şar aydan 15’er yıla dek hapisle cezalandırılmaları istek edildi. Söz alan sanık Baransu, mütalaaya karşı savunma sıralamak için süre istedi. Duruşma, davalı avukatlarının taleplerinin alınmasıyla sürüyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here