Gebe kadına koronavirüsü atlattıktan 1 hafta sonra inme indi

0
42
Gebe kadına koronavirüsü atlattıktan 1 hafta sonra inme indi
Gebe kadına koronavirüsü atlattıktan 1 hafta sonra inme indi

Kartal’da yaşamış 2 çocuk annesi Zehra Korada, 5 yıldır evli olduğu eşiyle 3’üncü çocuklarını bekliyor. Yaklaşık 1 ay önce 34 yaşındaki bayan koronavirüse yakalandı. Zehra Korada, Kovid-19 ile mücadelesinde şampiyon geldi, fakat testi negatife döndükten 1 hafta sonradan beyninde pıhtı attı. Sağ tarafını hareket ettiremeyen bayan “Eşime seslenemedim, konuşamadım, hareket edemedim eşim ambulansı aradı” dedi.

45 DAKİKA SÜREN AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

Zehra Korada, ambulansla Kartal’daki bir hastanenin ivedi servisine kaldırıldı. Nöroloji Bölümü İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Erdem Gürkaş, 34 yaşındaki kadını ameliyata aldı. Başarılı geçen ameliyat sonunda beynin ana damarında atan pıhtı alındı. Pıhtının alınması ile sağ tarafındaki zorlama kaybı, tavır ve irtibat becerileri de geri geldi. Kontrollerinin arkasından 13 haftalık gebe olan Zehra Korada taburcu edildi.

“SESLENEMEDİM, KONUŞAMADIM EŞİM HEMENCECIK AMBULANSI ARADI”

Zehra Korada “13 haftalık gebeyim. Ansızın gece sağ tarafımı hissetmedim. Ani gelişti direkt eşim 112’yi aradı. Seslenemedim, konuşamadım sadece böyle bakıyordum. Onlar anladılar hemen bir şey olduğunu. Sonrasını hatırlamıyorum. Müdahaleden sonra kendime geldim derhal” dedi.

13-haftalik-hamile-kadin-koronavirusu-atlattiktan-sonra-inme-gecirdi_7465_dhaphoto5

“HASTANIN BEYNİNDEKİ ESAS DAMARINDA BÜYÜK BİR TIKANIKLIK OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Zehra Korada’ya müdahaleyi yapan Nöroloji Bölümü İnme Merkezi Sorumlusu Doç.Dr. Erdem Gürkaş “Bir Anda büyüyen bir bilinç kaybı, tavır ve anlamada biçimsizleşme sağ tarafında komple zorlama kaybıyla geldi. İlk tetkiklerden sonradan hastamızın beyninin ana damarında büyük bir tıkanıklık olduğunu gördük. İşleme aldık. Yaklaşık 45 dakikalık bir müdahalenin ardındaki beynin başlıca damarındaki pıhtıyı aldık” şeklinde konuştu.

13-haftalik-hamile-kadin-koronavirusu-atlattiktan-sonra-inme-gecirdi_7465_dhaphoto4

“PIHTI ATMASI MÜMKÜN COVİD’LE BAĞLANTILI”

Doç.Dr. Erdem Gürkaş “Bu hastamız 3 hafta önce covid geçirmişti. 1 hafta önce de izolasyondan çıkmıştı. İzolasyondan çıktıktan sonradan 1 hafta daha sonra bu olayı geçirdi. Mümkün kovidle alakalı bir hadise. Kovidle alakalı bir pıhtı atma olayı. Hastanın erken gelmesi çok manâlı hasta gecikmiş olsaydı, hayatına yatalak olarak devam ediyor olabilirdi” diye konuştu.

“KORONA İLE MÜCADELE EDERKEN DİĞER SAĞLIK PROBLEMLERİNE DE HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş “Biz korona ile mücadele ederken beraberinde diğer sıhhat problemlerine de hizmet vermeye devam ediyoruz. Bunlardan bir her birine de 13 Mükemmeliyet Merkezi’mizden biri olan inme merkezimiz. Burada özellikle 6 – 8 saat içerisinde akut inme vakalarına ekibimiz ve donanımızla çok hızlı bir şekilde müdahale ederek, ayrıca tanı ve tanısını koyuyoruz, ayrıca de tedavisini uyguluyoruz” dedi.

DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Robot süpürge almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenlerRobot süpürge almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here