Geçmek bilmeyen sivilceniz, HS hastalığı işareti olabilir

Geçmek bilmeyen sivilceniz, HS hastalığı işareti olabilir

ABONE OL
Ekim 27, 2022 23:24
Geçmek bilmeyen sivilceniz, HS hastalığı işareti olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halk ortasında az bilinen ve genelde hastaların konuşmaktan çekindiği hidradenitis suppurativa (HS) hastalığına yanlışsız teşhis konulması ortalama 10 yıl sürebiliyor.HS hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Deniz Demirseren, “Koltuk altı, kasık, kalça ve göğüs altlarında ağrılı, tekrarlayan hassas şişlikleriniz yahut akıntılı yaralarınız varsa çekinmeden ve gecikmeden bir dermatoloji uzmanına başvurun”dedi.

Hidradenitis suppurativa (HS), kıl ve ter bezlerinin bulunduğu yerlerde ortaya çıkan kronik bir deri hastalığı.2 HS hastalığı erken teşhis edilmezse süreç içerisinde sivilceler koltuk altı, kasık, kalça ve göğüs altlarında ağrılı, hassas şişliklere ve akıntılı apselere dönüşüyor.2-3 Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Kent Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Deniz Demirseren, ömür kalitesini değerli ölçüde düşüren4 bu hastalıkla ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu.

“HS tanısı ortalama 10 yıl gecikebiliyor”

HS lezyonlarının dağılımının cinsiyete nazaran değiştiğini belirten Prof. Dr. Demirseren, “Genelde genital bölge ve bacaklardaki lezyonlar, bayanlarda daha sık görülüyor” diye ekledi. Prof. Dr. Deniz Demirseren, HS’nin oluşturduğu lezyonlar hastaların hayatını olumsuz tarafta etkiliyor. Hastaların ağrılı ve akıntılı lezyonları iş gücü kaybına ve ruhsal problemlere neden olabiliyor. Hastalar çekindikleri için doktora gitmiyorlar ya da dermatoloji dışındaki branşlara başvurabiliyorlar. Bu nedenle HS tanısı ortalama 10 yıl gecikebiliyor” dedi.

“HS kalıtsal (genetik) yatkınlık sonucu oluşabiliyor”

Ailede HS yatkınlığının, hastalık riskini artırabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Deniz Demirseren, “HS belirtileri ile bana danışan bir annenin erkek kardeşinde ve ikiz çocuklarında da misal belirtiler olduğunu öğrendim. Bunun üzerine HS teşhisi konulan bu hastalar da tedavi edildiler” dedi. HS hastalığının alevlenme ve yatışma devirleri olabileceğine, hakikat tedaviler ile hastaların ömür kalitesinde kıymetli güzelleşmeler gözlenebileceğine vurgu yapan Prof. Dr. Demirseren, fazla kilo ve sigara içmenin hastalığı şiddetlendirebileceğini belirtti.

“HS hastaları kesinlikle dermatoloğa başvurmalı”

Hastaların şişliklerin oluştuğu bölgeleri çok uygun gözlemlemesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Demirseren; son 6 ayda koltuk altı, kasık, kalça ve göğüs altlarında iki yahut daha fazla sefer şişlik oluşuyorsa kesinlikle bir dermatoloğa başvurmaları gerektiğini vurguladı. Bu belirtileri gösteren hastalara ayrıyeten www.hidradenit.com internet sitesindeki “Doktor Görüşme Rehberi” sayesinde hekim görüşmelerine hazırlıklı gidebilecekleri teklifinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.