‘Gelin Hanım’ korkusu Erdoğan’ı iktidardan götürebilir

0
52
'Gelin Hanım' korkusu Erdoğan’ı iktidardan götürebilir
'Gelin Hanım' korkusu Erdoğan’ı iktidardan götürebilir

Gazeteci Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener’i küçümsemek için kullandığı ‘Gelin bayan ifadesinden yola çıkarak, AK Parti’yi iktidara taşıyan günleri ve siyasette kadınların önemini yazdı. 

‘Gelin Hanım’ korkusu Erdoğan’ı iktidardan götürebilir başlıklı yazının bir bölümü şöyle: 

“Erdoğan’ı iktidara kadınlar getirdi, kadınlar götürebilir” tahminini sadece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener’e, salt bayan olmasından dolayı küçümsemeye kalkan “Gelin Bayan” demesinden dolayı söylemiyorum. Daha da öteye gidip yalnızca “Bunlar iyi günler. Daha neler olacak” diye korkutma etmesinden dolayı da söylemiyorum. Hem de Akşener, Rize’de doğal koruma alanına Erdoğan’ın favori müteahitlerinden Mehmet Cengiz’in taşocağı yapımını proteso eden köylülere destek vermeye gittiği için. O söylemin galibi çoktan “Cumhurbaşkanı kadar tehdit edilmek feci bir şey” demesine karşın “pabuç bırakmam” diye düşey duran Meral Akşener. Halkımız mağdur edileni kollar, mağdur edeni sevmez ve bunu en iyi Erdoğan’ın bilmesi lüzumlu kazanç. Erdoğan’ın “Gelin Bayan” korkusuna geleceğiz birazdan.

Gerçi Cumhurbaşkanı kadını kadın olduğu için küçümsemeyi amaçlayan “Gelin Hanım” söylemin ardındaki duramadı Cumhurbaşkanı. AK Parti sitesinde yer alan hitabe metninde yoktu. Belki de yeniden Erdoğan kendisini tutamamış, metin dışına çıkmış, Allah söyletmiş, aklındaki diline vurmuştu. Akşener kadın olmasaydı, kayınpederi Rizeli olduğu için kendisine en fazla zararı dokunabilecek siyasi rakibine, Akşener’e “Gelin Bayan” diyebildiği rahatlıkta “Güvey Bey” diyecek miydi? Yine De “damat” Erdoğan için zaten tehlikeli bir kelime artık. Hayır, Türkiye’nin savunma sanayiine atılım yaptıran mühendis damat Selçuk Bayraktar sebebiyle değil, ekonomiyi bu ayla getiren iktisatçı damat Patent Albayrak yüzünden.

Yalnızca on yıl önce Türkiye’de kadının statüsünü amplifikatör bir insan hakları ve demokratikleşme adımı olarak sunduğu, kadına şiddete karşısında İstanbul Sözleşmesinden tarikat ve cemaatlerin oy şantajıyla çıkması sebebiyle de “iktidardan kadınlar götürebilir” demiyorum.

Evet, o çıkışın siyasi maliyeti olacak Erdoğan’a. Kocasından, babasından evden dışarı çıkabilmek için “ablaların mukabelesi” bahanesine sığınmak zorunda kalan, zorlama altındaki eğitimsiz, işsiz, çelimsiz bırakılmış kadınlar değil AK Parti’nin bayan seçmeninin tamamı. Şehirlerde eğitimli, meslek zor sahibi AK Parti seçmeni kadınlar büyük hayal kırıklığına uğradılar İstanbul Sözleşmesi sebebiyle. Bu örtülü olsun olmasın, dindar olsun olmasın, şehirli ve sağda bayan seçmen profili. Erdoğan olmaza gidebilecekleri en yakın adres Akşener olabilir. Akşener onlar gibi, onların almak isteyebileceği bir örnek çünkü, Erdoğan’ın “Gelin Bayan” korkusu bu yüzden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here